خبرگزاری اسپوتنیک روز یکشنبه به نقل از دمیتری پسکوف نوشت: دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ بارها لغو شده است چرا که موضع رئیس جمهوری آمریکا به سرعت دستخوش تغییرات می شود.

وی گفت: برهمین اساس ما در حال تدارک هیچ برنامه ای برای دیدار سران روسیه وآمریکا نیستیم ضمن اینکه با توجه به مواضع اخیر چینی ها، بعید به نظر می رسد که دیدار سه جانبه ای میان سران روسیه، آمریکا و چین برگزار شود.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته در سفری که به روسیه داشت از علاقه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار دوجانبه با ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست ۲۰ کشور صنعتی جهان در ژاپن سخن گفت.

سران روسیه و آمریکا نزدیک به یک سال پیش قرار بود در حاشیه همین اجلاس در آرژانتین با یکدیگر گفت وگو کنند که چند هفته پیش از آن مناقشه ای در دریای سیاه میان روسیه و اوکراین به وقوع پیوست.

در این مناقشه، روسیه سه شناور اوکراینی را به دلیل ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی خود (اوکراینی ها این مناطق را اشغال شده از سوی روسیه می دانند) توقیف کرد و ۲۴ ملوان آن را به همین دلیل در زندان نگه می دارد.

ترامپ پس از این حادثه، حق را به اوکراین داد و به روسیه اخطار داد که در صورت آزاد نکردن ملوان ها و پس ندادن شناورها به اوکراین نشست دوجانبه را لغو خواهد کرد موضوعی که با بی توجه ای روسیه به درخواست آمریکا به تحقق پیوست.

در دور تازه گفت وگوهای مقامات عالی روسیه و آمریکا، هر دو طرف بهبود روابط را به نفع خودشان دانسته و خواستار دیدار سران برای گسترش روابط هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند