«منصور پوریان» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با توجه به افزایش بارش ها در ابتدای امسال و وضعیت مناسب تامین آب و علوفه مورد نیاز دام، امسال با وضعیت خوب تامین علوفه و دام مواجه هستیم.

وی اظهارداشت: تداوم در واردات و عرضه گوشت قرمز موجب کاهش قیمت ها شده به طوری که اکنون قیمت هرکیلوگرم دام زنده گوسفندی بین ۳۴ تا ۳۵ هزارتومان، گوشت گرم گوسفندی وارداتی با ارز نیمایی ۷۶ هزارتومان و لاشه گوشت گوسفندی تولید داخل درب قصابی ها بدون دنبه بین ۸۰ هزار تا ۸۵ هزارتومان است.

به گفته وی، پیش از این قیمت هر کیلوگرم دام زنده ۴۰ هزار تا ۴۲ هزارتومان و لاشه گوشت گوسفندی تولید داخل بیش از ۹۰ هزارتومان بود.

وی تصریح کرد: واردات گوشت گوسفندی گرم با ارز نیمایی، موجب رقابت بین عرضه گوشت وارداتی و تولید داخل شده تاجایی که کاهش فاصله قیمت و حتی پایین آمدن قیمت ها را در پی دارد.

رئیس شورای تامین دام گفت: به دلیل واردات با ارز نیمایی دیگر محدودیتی در عرضه گوشت قرمز به شکل تنظیم بازاری و در مراکز خاص نیست بلکه گوشت وارداتی با ارز نیمایی در همه فروشگاه ها حتی قصابی ها قابل عرضه است که وفور در عرضه می تواند در کاهش قیمت ها تاثیرگذار باشد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهادکشاورزی که به تازگی منتشر شده، نیاز سالانه کشور ۹۶۰ هزارتن گوشت قرمز است که بخش عمده آن از محل تولید داخل و نزدیک ۱۵ درصد آن از محل واردات تامین می شود.

بر اساس گزارش ها در ماه های پایانی سال ۹۷ قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی در سطح بازار بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ تومان به دست مصرف کنندگان می رسید که دولت برای ساماندهی این موضوع اقدام به عرضه انواع گوشت وارداتی تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور در فروشگاه های زنجیره ای و میادین با قیمت هایی بین ۳۳ تا ۴۵ هزارتومان کرد.

اخیرا دولت واردات گوشت قرمز با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان را حذف کرد و مقرر شد گوشت با ارز نیمایی وارد کشور شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند