آناتولی ترکیه گزارش داد، وزارت دفاع این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش ترکیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان کرد در شهر تل‌رفعت را بمباران کردند.

در این بیانیه آمده است، این حمله در پاسخ به تیراندازی شبه‌نظامیان کرد از تل‌رفعت به سوی نیروهای ارتش ترکیه که در منطقه "سپر فرات" مستقر بودند، انجام شد.

این حمله پس از آن انجام شد که خبرگزاری ترکیه به نقل از برخی منابع محلی اعلام کرد، شبه‌نظامیان کرد مستقر در تل‌رفعت سعی در نفوذ به مناطق تحت کنترل ارتش آزاد در جنوب اعزاز را داشتند و در آنجا درگیری‌هایی میان دو طرف شکل گرفت.

منابع یاد شده افزودند، درگیری‌ها منجر به کشته شدن پنج تن از شبه‌نظامیان ارتش آزاد شد.

ارتش آزاد سوریه که تحت حمایت ترکیه است، اوایل ماه جاری میلادی با هدف کنترل بر مناطقی در تل‌رفعت، عملیات نظامی را علیه نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) آغاز کرده و پس از بازپس‌گیری دو روستای المالکیه و مرعناز پیشروی خوبی در این عملیات داشت.

عملیات نظامی یاد شده پس از آن آغاز شد که وزارت دفاع ترکیه از کشته و زخمی شدن دو نیروی نظامی در عفرین در پی تیراندازی‌های شبه‌نظامیان کرد مستقر در تل‌رفعت خبر داد و این تیراندازی‌ها پاسخ ارتش ترکیه را به دنبال داشت.

از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، اطلاعات ترکیه و گروه‌های سوری همپیمان با آن بیش از ۶۰۰ اسیر کُرد از ساکنان عفرین را که در پی کنترل بر منطقه در سال گذشته به اسارت درآورده بودند، به مکانی دیگر منتقل کردند.

این مرکز به نقل از برخی منابع موثق اعلام کرد، عملیات جابه‌جایی این اسرا از زندان سجو (زندان المعصرة) واقع در منطقه اعزاز در حومه شمالی حلب به مکانی نامعلوم انجام شد.

منابع یاد شده افزودند: عملیات جابه‌جایی اسرای کرد هفته گذشته آغاز شده و در چند مرحله پس از تفکیک اسرا بر اساس اتهامات و مدت حبس انجام شد.

منابع مذکور تاکید کردند، با توجه به آوازه بد زندان المعصرة و شکنجه‌ها در آنجا، وضعیت جسمانی تعداد زیادی از این زندانیان در دوره اخیر وخامت یافته و نگرانی‌های بسیاری نسبت به جان آنها وجود دارند.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر سوریه از انتشار اطلاعاتی درباره انتقال تعدادی از این اسرا به زندان‌های ترکیه به اتهام "وابستگی به دولت خودمختار سابق کردها در عفرین" و سرنوشت نامعلوم آنها به دلیل ممانعت بخش اطلاعات ترکیه و گروه‌های همپیمان با آن برای ملاقات با زندانیان مگر در صورت پرداخت مبالغ سنگین خبر داد.

این مرکز همچنین گزارش داد، موارد متعددی از این بازداشت‌ها در راستای گرفتن فدیه انجام شد که توسط گروه‌های شبه‌نظامی مستقر در عفرین به شکل گسترده‌ای شیوع یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند