سرهنگ کارآگاه قاسم دستخال، به تشریح جزئیات این پرونده پرداخت و گفت: سه روز پیش، ۲ متهم ضمن حضور در یکی از ادارات ثبت شمیرانات با ارائه یک سند ملکی اظهار کردند که سعی دارند سند را به نام خریدار ملک ثبت کنند.

وی افزود: زمانی که مسئولان اداره ثبت به بررسی سند مذکور می‌پردازند، متوجه می‌شوند که سند ارائه شده جعلی است و بلافاصله با هماهنگی مسئولان حراست اداره ثبت، هر ۲ نفر تحت عنوان جاعل اسناد ملکی دستگیر و با هماهنگی از سوی کلانتری ۱۲۲ دربند به کلانتری منتقل شدند.

این مقام انتظامی عنوان داشت: متهمان در بازجویی‌های انجام شده اظهار داشتند با همدستی ۴ تن از دوستانشان ضمن جعل اسناد ملکی، اقدام به فروش املاک غیر می‌کنند که در این مرحله نیز قصد داشتند یک ملک مسکونی واقع در الهیه را به نام یکی از دوستانشان بزنند که دستگیر شده‌اند.

سرهنگ دستخال، تصریح کرد: با توجه به حساسیت پرونده و احتمال وجود اسناد جعلی با ارزش بالا، پرونده پس از تکمیل در کلانتری به پایگاه یکم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد تا در این خصوص کارآگاهان تحقیقات خود را آغاز کنند.

رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، اظهار داشت: عصر همان روز در جریان تحقیقات هر ۲ متهم ضمن اعتراف به جرم خود مبنی بر جعل سند، با همدستی ۴ جاعل و کلاهبردار دیگر اقرار کردند.

وی افزود: با اعتراف متهمان، هماهنگی برای دستگیری سایر همدستان آنها، آغاز و با توجه به اقدامات صورت گرفته در همان روز ۴ عضو دیگر این باند، در محله الهیه تهران در مخفیگاهشان شناسایی و در یک عملیات ضربتی دستگیر شدند.

سرهنگ دستخال بیان داشت: در این عملیات از مخفیگاه متهمان ۹۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان چک ناشی از فروش اسناد ملکی جعلی، ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد و یک جلد سند ملکی جعلی کشف که به همراه متهمان به پایگاه یکم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد.

این مقام انتظامی، افزود: متهمان در تحقیقات صورت گرفته به همدستی با ۲ جاعل دیگر اعتراف و اظهار داشتند که با بررسی‌های خود در محدوده‌های شمال تهران، املاکی را که مالک آنها خارج از کشور بوده و یا فوت کرده‌اند شناسایی و هر بار یکی از آنها با خانواده اش در این ملک بلاصاحب سکونت می‌کند و پس از گذشت چند ماه، با جعل اسناد ملکی و همچنین جعل اسناد دولتی از قبیل مدارک شهرداری و … اقدام به فروش این ملک‌ها به خریداران و متقاضیان می‌کنند.

وی گفت: با پیگیری‌های انجام شده یکی از شاکیان پرونده شناسایی شد که پس از حضور در پلیس آگاهی پایتخت اظهار داشت برای مدتی طولانی در خارج از کشور بودم و در این مدت مجبور شدم خانه‌ام را که در محدوده الهیه است، بدون مستخدم و نگهبان رها کنم، اما زمانی که بازگشتم در کمال ناباوری متوجه شدم منزلم از سوی افرادی دیگر اشغال شده و زمانی که به آنها اعتراض کردم به من اسناد ملکی خرید منزل را نشان داده و اظهار کردند که این ملک را از سوی مالک اصلی آن خریداری کرده و اسناد آن نیز موجود است.

رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی پایتخت در پایان با اشاره به اینکه تمامی مراحل این عملیات طی ۱۲ ساعت انجام شده، گفت: تحقیقات تکمیلی در این خصوص ادامه دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند