"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در آستانه دیدار وزرای شورای اروپایی در هلسینکی از باقی ماندن روسیه در این تشکل حمایت کرده و گفت: روسیه به شورای اروپایی تعلق دارد با همه قوانین و ضوابط و وظایفی که در آن است. من امیدوارم که ما در دیدار وزرا در اینجا یک گام مهمی را در این راستا برداریم.

"هایکو ماس"، به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل شورای اروپایی به پایتخت فنلاند سفر کرده است. در آنجا وی با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار و گفتگو خواهد کرد. مناقشاات درباره عضویت روسیه در شورای اروپایی حدود پنج سال است که ادامه دارد.

 در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه مجمع پارلمانی شورای اروپایی (PACE) در سال ۲۰۱۴ از جمله حق رای دادن را از روسیه سلب کرد.

دولت روسیه از آن زمان دیگر هیچ نماینده ای را به این مجمع نفرستاده و از سال ۲۰۱۷ هم هیچ گونه هزینه عضویتی به شورای اروپایی پرداخت نکرده است.

آلمان حالا دراین راستا تلاش می کند که روسیه دوباره همه حقوق در این شورا را دریافت کرده و البته هم زمان می خواهد یک سیستم قطعنامه جدید برای نقض قوانین شورای اروپایی را ایجاد کند. ظاهرا این گونه اقدامات آلمان موفقیت به همراه داشته است و احتمال توافقاتی در این باره در هلسینکی وجود دارد. نماینده روسیه در شورای اروپایی با توجه به تحولات اخیر از دستیابی به توافقی در این راستا خبر می دهد.

البته این مسئله مخالفانی هم دارد. "پاول کلیمکین"، وزیر امور خارجه اوکراین مشارکت در این دیدار را برای اولین بار در عرض چهار سال گذشته رد کرده است. اوکراین به دلیل اختلافات با روسیه شدیدا مخالف این است که روسیه مجددا به عنوان عضو کامل این شورا با تمام حقوق آن به رسمیت شناخته شود.

وی در صفحه فیس بوک خود نوشته است که به این ترتیب توافق صلح مینسک برای جنگ در شرق اوکراین نابود می شود و همه کشورهایی که از بازگشت روسیه به شورای اروپایی حمایت می کنند در این راستا مقصرند. وی درباره نرمال شدن مجدد مناسبات با روسیه هشدار داده است.

شورای اروپایی که مقر آن در استراسبورگ است وظیفه دارد بر قوانین حقوق بشر در ۴۷ عضو این تشکل نظارت کند. این شورا کاملا مستقل از اتحادیه اروپا عمل می کند. مجمع پارلمانی این تشکل چهار بار در سال نشست برگزار می کند. این مجمع درباره مشکلات اجتماعی بحث کرده و قضات دادگاه حقوق بشر و دبیر کل شورای اروپایی را انتخاب می کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند