روزنامه بیزینس لاین روز چهارشنبه به نقل از وزارت اقتصاد هند اضافه کرد تصمیم در این خصوص بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات و تشکیل کابینه اتخاذ می شود.

در بیانیه وزارت اقتصاد هند آمده است با توجه به اینکه دولت آمریکا لغو امتیازات تجاری هند را تا پایان انتخابات به تعلیق در آورده است، هند نیز افزایش تعرفه کالاهای آمریکایی را تا یک ماه تعلیق خواهد کرد. 

براساس بیانیه وزارت اقتصاد، دهلی نو امیدوار است تا با این اقدام بعد از پایان انتخابات سراسری و آغاز کار دولت جدید تنش و مسائل تجاری میان هند و آمریکا حل شده باشد. 

دولت هند در ژوئن سال گذشته اعلام کرد، تعرفه ۲۹ کالای اصلی آمریکا به ارزش ۲۳۰ میلیون را در اقدامی تلافی جویانه افزایش خواهد داد. 

پیش از این دولت دونالد ترامپ تعرفه واردات آهن از هند را ۲۵ درصد و تعرفه آلومینیوم این کشور را ۱۰ درصد افزایش داد.

به دنبال تعلیق افزایش تعرفه بر کالاهای آمریکا، ۲۵ تن از نمایندگان کنگره امریکا نیز از دولت دونالد ترامپ خواستند تا امتیازات تجاری هند را لغو نکند و برای پیدا کردن راه حلی مناسبی به مذاکرات خود با هند ادامه دهد.

در همین رابطه روزنامه هندوستان تایمز نوشت ، یک روز قبل از اتمام دوره اطلاع رسانی ۶۰ روزه که در قوانین مشخص شده است، نمایندگان کنگره آمریکا در پیامی کتبی به «رابرت لایتزیر» نماینده تجاری آمریکا گفتند، با لغو امتیازات تجاری هیچ یک از طرفین نه امریکا و نه هند از آن سود نخواهند برد.

درچهارم مارس (۱۳ اسفند ۹۷) کاخ سفید در پیامی به کنگره اعلام کرد که خواهان لغو امتیازات تجاری با هند است.

نمایندگان کنگره در این پیام به دولت دونالد ترامپ تذکر دادند که در صورت لغو امتیازات تجاری هند، شرکت‌های آمریکایی که از هند کالا وارد می‌کنند باید مبالغ زیادی را به‌عنوان مالیات و گمرک پرداخت کنند که این برای اقتصاد کشور بسیار زیان بار خواهد بود.

بر اساس نامه منتشر شده کنگره، با لغو امتیازات تجاری هند، در حقیقت دولت آمریکا در سیاست‌های تجاری خود به جای جلو رفتن، عقب گر خواهد داشت.

پیش از این نیز در ماه گذشته سناتورهای جمهوریخواه با ارسال نامه‌ای به «رابرت لایتزیر» نماینده تجاری آمریکا خواستار به تأخیر انداختن اجرای تصمیم اخیر دونالد ترامپ برای لغو امتیازات تجاری آمریکا به هند شدند.

بر اساس این نامه، سناتورها تاکید کردند با توجه به برگزاری انتخابات پارلمانی هند، اجرای این تصمیم می‌تواند بر روابط بسیار مهم امریکا و هند لطمه وارد کند.

به گفته این سناتورها،امریکا باید تا پایان انتخابات پارلمانی هند اجرای این قانون را به تأخیر بیندازد.

انتخابات پارلمانی هند تا ۲۳ می (دوم خرداد) ادامه خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۸ تبادلات تجاری کالاهای صادراتی و وارداتی میان امریکا و هند از ۱۲۶ میلیارد دلار به ۱۴۲ میلیارد دلار افزایش یافت. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند