به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، ترزا می، نخست وزیر انگلیس می خواهد بار دیگر توافق انجام گرفته با بروکسل درباره برگزیت را به پارلمان لندن بیاورد.

به گفته یک سخنگوی دولت انگلیس قانون توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید در اولین هفته ماه ژوئن به پارلمان آورده شود. این مسئله ضرورت دارد تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قبل از تعطیلات تابستانی پارلمان در اواخر جولای تکمیل شود.

توافق نخست وزیر انگلیس با بروکسل درباره برگزیت تا به حال سه بار در رای گیری در پارلمان این کشور شکست خورده است. این قانون برای توافق برگزیت ضرورت دارد تا این توافق بر اساس قوانین انگلیس موثر عمل کند.

ترزا می برای نجات توافق برگزیت همچنان به کمک اپوزیسیون تاکید دارد. نخست وزیر انگلیس شب گذشته در این راستا با "جرمی کوربین"، رئیس حزب کارگر دیدار و گفتگو کرده است. در بیانیه ای آمده است که این دیدار مفید و سازنده بوده است.

دولت و نمایندگان حزب کارگر هفته هاست که در این باره با هم بحث می کنند که چگونه می توان به اکثریتی برای توافق برگزیت در پارلمان دست یافت. اما تا به حال پیشرفت های کمی در این راستا وجود داشته است. از طرف حزب محافظه کار ترزا می مرتبا درخواست هایی مبنی بر لزوم پایان این مذاکرات شنیده می شود.

انگلیسی ها در ژوئن سال ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. برگزیت ابتدا در ۲۹ ماه مارس باید اتفاق می افتاد. اما تا به حال ترزا می نتوانسته است در پارلمان این کشور اکثریتی را برای توافق برگزیت خود بیابد. از این رو انگلیس و اروپا توافق کردند تا تاریخ برگزیت تا ۳۱ اکتبر به تعویق بیافتد. پیش از آن انگلیسی ها باید در انتخابات اروپایی اواخر ماه می شرکت کنند.

 بعد از دو بار تعویق تاریخ برگزیت لندن تصمیم داشت قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا توافقی را به پارلمان بیاورد و آن را به تصویب برساند تا انگلیس دیگر نیاز نباشد در انتخابات پارلمانی اروپا مشارکت کند. اما چندی پیش معا ون نخست وزیرانگلیس اعلام کرد که این سناریو از روی میز برداشته شده است. معاون نخست وزیر انگلیس در عین حال تصریح کرد که دولت البته تلاش های خود را دو برابر می کند تا تاخیر برگزیت را به حداقل ممکن برساند.

وی از تلاش لندن برای دستیابی به توافقی درباره برگزیت تا تعطیلات تابستانی خبر داد. پارلمان جدید اتحادیه اروپا در تاریخ دوم جولای تشکیل خواهد شد و تعطیلات تابستانی این پارلمان در ۲۰ جولای آغاز می شود.

انتخابات پارلمانی اروپا از ۲۳ تا ۲۶ ماه می ( ۲ تا ۵ خرداد) برگزار می شود. این انتخابات در انگلیس در ۲۳ ماه می و در آلمان و دیگر کشورها در ۲۶ ماه می برگزار می شود. مشارکت انگلیس در انتخابات پارلمانی اروپا مسائلی را برای این اتحادیه ایجاد می کند.

این اتحادیه تصمیم داشت با توجه به عدم مشارکت احتمالی انگلیس در انتخابات پارلمانی اروپا برخی کرسی های این پارلمان را کاهش داده و برخی دیگر را در بین ۲۷ عضو باقی مانده تقسیم کند. اما حالا وضعیت تغییر می کند و این اتحادیه باید برای این تغییرات همچنان منتظر خروج انگلیس از این اتحادیه باشد.

از طرفی نمایندگان پارلمانی بیشتر هزینه های بیشتری را برای پارلمان اروپا به بار می آورد چرا که حقوق نمایندگان انگلیسی هم باید به آن ها پرداخت شود. همچنین  برای بسیاری از مقامات اروپایی این مسئله ساز است که نمایندگان یک کشوری که می خواهند از این اتحادیه خارج شوند در انتخاب رئیس جدید کمیسیون اروپایی مشارکت کنند.

در این اوضاع جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس روز سه شنبه در اظهاراتی گفت: بریتانیا در شرایط فعلی به یک انتخابات ملی یا همه پرسی دیگری درباره برگزیت نیاز ندارد.

اگر پارلمان انگلیس توافق برگزیت را تصویب نکند، بریتانیا باید ۳۱ اکتبر بدون توافق رسما از اتحادیه اروپا خارج شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند