رسیدگی به چرایی و چگونگی جان باختن دو هزار و ۴۰۰ بیمار انگلیسی، در پی استفاده از خون آلوده خریداری شده از آمریکا، در انگلیس آغاز شد.

در پرونده خون‌های آلوده‌ای که در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی از آمریکا خریداری و منجر به مرگ هزاران بیمار انگلیسی شده، علل کوتاهی مقامات دولتی بررسی خواهد شد.

آن خون‌ها به ویروس اچ آی وی و ویروس هپاتیت سی آلوده بود و به گفته رئیس گروه بررسی این رسوایی، هنوز به هزاران قربانی این ماجرا، علل بیماری و مشکلاتشان توضیح داده نشده است و آنان نمی‌دانند که به علت خون آلوده، دچار بیماری‌اند.

به گفته برایان لانگ استاف، بسیاری از دریافت کنندگان خون آلوده در انگلیس، هنوز شناسایی نشده‌اند با این که از هپاتیت سی رنج می‌برند.

به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، خون‌های آلوده از معتادان و زندانیان آمریکایی که خونشان را می‌فروختند، دریافت و به انگلیسی‌ها فروخته شده بود و برآورد می‌شود ۲۵ هزار نفر نیازمند به خون، از جمله بیمارانی مبتلا به بیماری هموفیلی در انگلیس، با دریافت این خون ها، آلوده شده باشند.

مسوول بررسی این رسوایی تصمیم گرفته است نشست‌هایی در بیرون از لندن نیز، مثلا در ادینبورو، بلفاست و احتمالا در لیدز برگزار و با قربانیان این ماجرا گفتگو و مدارک مربوط را دریافت کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دولت انگلیس در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی مقادیر زیادی "فاکتور هشت" که از پروتئین‌های دخیل در انعقاد خون است، از آمریکا خرید که بعد‌ها مشخص شد بسیاری از آن‌ها آلوده بوده است.

این مطلب برایم مفید است