"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز اعلام کرد که لغو سفر "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه آمریکا به مسکو، مربوط به جدول زمانی برنامه‌های وی بوده است. ریابکوف یادآور شد که البته پامپئو به بندر سوچی سفر می‌کند تا فردا ۱۴ ماه مه (۲۴ اردیبهشت ماه) با "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه مذاکره کند.

وی توضیح داد: «برنامه سفر وزیر خارجه آمریکا تغییر کرده و اکنون وی بدون توقف در مسکو، به بندر سوچی خواهد رفت. آنطور که من متوجه شده‌ام، این مسئله به تغییر جدول زمانی برنامه‌های وی مربوط می شود. البته مذاکراتی که برای وی در نظر گرفته شده، بطور کامل و بدون کاهش زمانی انجام خواهند گرفت.»   

ریابکوف افزود، طرف روسی انتظار دارد که در جریان دیدار وزرای خارجه آمریکا و روسیه در سوچی، تمامی موضوعات مورد توافق، از اوضاع در ونزوئلا گرفته تا مسئله کنترل تسلیحات، مورد بررسی قرار بگیرد.

به گفته وی، روسیه مایل است بطور دقیق بداند که آیا ایالات متحده حاضر به گسترش «انگیزه مثبتی» که در جریان مذاکرات تلفنی اخیر روسای جمهوری دو کشور بوجود آمده، خواهد بود یا نه.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که در جریان مذاکرات پامپئو و لاوروف در سوچی، ممکن است امکان دیدار "ولادیمیر پوتین" و "دونالد ترامپ" در حاشیه شنست سران گروه بیست در "اوساکا"ی ژاپن در اواخر ماه ژوئن نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

پیش از این خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد که سفر وزیر خارجه آمریکا به مسکو، به دلیل شرکت "مایک پامپئو" در نشست اضطراری وی با وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل درباره اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) لغو شده است.   

 

این مطلب برایم مفید است