نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس جزییات طرح اصلاح جزء یک بند «پ» ماده ۶۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

براساس ماده واحده این طرح جزء یک بند «پ» ماده ۶۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵.۱۲.۲۱ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

«به شبکه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری کشور در طی برنامه ششم توسعه ضمن نوسازی دستگاه‌های موجود حداقل ۱۰۰۰ ایستگاه جدید اضافه می‌شود. شبکه لرزه‌نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله نیز به حداقل ۴۰۰ دستگاه افزایش می‌یابد. اولویت در توسعه این شبکه‌ها با مناطق زلزله‌خیز با خطر نسبی بالا و همچنین پهنه‌های جمعیتی بالا است. مدیریت یکپارچه و متمرکز شبکه شتاب‌نگاری توسط وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی) انجام می‌گیرد. در ضمن ظرفیت شبکه شتاب‌نگاری باید در قطع و وصل شریان‌های حیاتی (گاز و برق) در هنگام بروز زلزله به کار گرفته شود.

وزارت راه و شهرسازی مکلف است تا پایان برنامه ششم توسعه در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت پهنه و حریم گسل‌های شهری را مطالعه و شناسایی نماید. همچنین در این شهرها و در نقشه‌های طرح تفصیلی براساس مطالعات پهنه‌بندی لرزه‌ای و پهنه و حریم گسل‌ها و حل احداث ساختمان‌های با ارتفاع و طبقات مختلف لحاظ می‌شود.

اعتبار مورد نیاز این بند در بودجه سنواتی از محل اعتبارات بند «م» ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۹۳.۱۲.۴ لحاظ می‌شود.»

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند