به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر» «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه ضمن انتقاد از یونان بابت عدم پایبندی به شرایط غیرنظامی جزایر واقع در شرق دریای اژه گفت، جزایر شرق اژه بر اساس معاهده‌های بین‌المللی از جمله معاهده ۱۹۲۳ در لوزان و ۱۹۴۷ در پاریس تحت شرایط خاص هستند.

این دیپلمات ترکیه‌ای در ادامه از یونان درخواست کرد تا در عمل وضعیت این جزایر را تغییر دهد.در این بیانیه از دولت یونان درخواست شده در مسیر سازنده  جهت حل مشکلات دوجانبه حرکت کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز دو روز قبل در سخنانی اظهار داشت ، ثبات در قبرس و شرق دریای مدیترانه تنها با حفظ حقوق ترکیه و ترک‌های قبرس‌نشین حاصل می‌شود.

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش «ترک نشین» در شمال و «یونانی نشین» در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز تلاش‌هایی برای اتحاد دو قبرس صورت گرفته، اما به شکست انجامیده است. گفته می‌شود که حدود ۲۰ هزار نظامی ترکیه در این کشور مستقرند.

آنطور که رسانه‌های یونانی پیشتر اعلام کردند واشنگتن فعالیت نظامی خود را در دریای اژه افزایش داده به طوری‌که این منطقه به مکان تمرین‌های نظامی این کشور مبدل شده است.

یونان همچنین مدعی است که ترکیه با برگزاری رزمایش این منطقه را نظامی کرده است.براساس توافقنامه بین آتن و آنکارا در سال ۱۹۸۸، نیروهای دو کشور در فصل تابستان نباید هیچگونه رزمایش نظامی در دریای اژه انجام دهند.

ترکیه اخیرا  نیز بابت عملیات حفاری  واکتشاف گاز در بخش یونانی نشین قبرس با این کشور دچار مشکل شده است

 
 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند