خبرگزاری رسمی تونس با اعلام این خبر افزود: ۱۶ پناهجوی دیگر در عملیات امداد، نجات یافتند.

در همین حال، ایوب قاسم سخنگوی رسمی نیروی دریایی لیبی وابسته به دولت وفاق ملی نیز اعلام کرد: در دو عملیات جداگانه امداد و نجات در سواحل لیبی، ۲۱۳ مهاجر در سواحل این کشور از غرق شدن نجات یافتند.

وی افزود: این مهاجران، اتباع کشورهای ساحل عاج، کامرون، سنگال، غنا، مالی و بنگلادش هستند.

قاسم تصریح کرد که پس از ارائه کمک های پزشکی و انسانی به این مهاجران، آنها به دستگاه مبارزه با مهاجرت غیرقانونی تحویل داده شدند.

سال هاست شمار زیادی از مهاجران غیر قانونی که به امید رسیدن به اروپا، دل به دریا می زنند، در دریای مدیترانه جان خود را از دست می دهند.

بسیاری از این مهاجران به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی وامنیتی کشورشان و همچنین به دلیل جنگ و قحطی، خطرات مهاجرت را به جان می خرند و خانه و کشورشان را ترک می کنند اما در این میان برخی نیز تحت تاثیر جاذبه های پر زرق و برق و تبلیغات نادرست، به امید داشتن زندگی بهتر و زندگی در رفاه و آسایش راهی کشورهای اروپایی می شوند و تصور می کنند آنجا برای آن ها زندگی توام با رفاه و آسایشی تامین می شود.

فاصله برخی کشورهای شمال آفریقا تا کشورهای اروپایی کمتر از ۳۰۰ کیلومتر است و این باعث رونق کار قاچاقچیان انسان و مهاجرت غیر قانونی در این منطقه شده است.

در این میان لیبی به دلیل فاصله کم با کشورهای اروپایی و نبود حکومت قدرتمند مرکزی در آن، مرکز تجمع پناهجویان آفریقایی و همچنین مهاجرانی از کشورهای آسیایی شده است.

 

این مطلب برایم مفید است