نشریه تاگس شاو نوشت: بازی قدرت آمریکا با ایران در روزهای اخیر وارد مرحله جدیدی شده است؛ افزایش فشارها و اعلام تحریم های جدید از سوی آمریکا، ایران را ناگزیر به اتخاذ یک واکنش مهم کرد.

این رسانه آلمانی می نویسد که در پی این تحرکات، ایران اعلام کرده بخشی از تعهدات خود در چارچوب برجام را کاهش می دهد و اگر اروپا به وعده هایش در قبال برجام عمل نکند، ایران گام های دیگری در مسیر کاهش تعهدات در قبال برجام برخواهد داشت.

این نشریه آلمانی در ادامه افزود: درصورت خروج ایران از برجام حمایت های سیاسی و اقتصادی اروپا نیز از این کشور متوقف می شود و این همان هدفی است که «دونالد ترامپ» با سیاست فشار حداکثری به ایران دنبال می کند. 

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران بطور شفاف اعلام کرده است که قصد خروج از برجام را ندارد اما طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، این حق را برای خود محفوظ می داند که در مقابل نقض برجام از سوی دیگر امضا کنندگان آن، بخشی از تعهدات خود در قبال این قرارداد را کاهش دهد.

نشریه آلمانی در ادامه گزارش خود آورده است: در شرایطی که هنوز برجام وجود دارد و مذاکرات دیگری هم متصور نیست، ترامپ با طرحی ۱۲ گانه به ایران پیشنهاد مذاکره داده است. وی سال گذشته با خروج از برجام، اجرای این توافق بین المللی را به چالش کشید و اکنون می خواهد نه تنها در مورد برنامه هسته ای ایران، بلکه در مورد برنامه موشکی و نقش آفرینی این کشور در منطقه به مذاکره بپردازد.

«تمامی این اقدامات در حالی است که ترامپ به مردم کشورش و کسانی که به او رای داده بودند، وعده داده بود به مداخله آمریکا در امور دیگر کشورها پایان دهد. »

 

این مطلب برایم مفید است