وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای به تماس تلفنی رئیس جمهوری چین با ملک سلمان رهبر عربستان سعودی اشاره کرده است.

اگرچه در بیانیه وزارت خارجه چین بیشتر بر محوریت روابط دو کشور چین و عربستان تأکید شده است اما خبرگزاری رویترز افشا کرد که محوریت این تماس بیشتر موضوع تنش ریاض با تهران بوده است.

«شی جی پینگ» رئیس جمهوری چین در سال ۲۰۱۶ به کشور عربستان و ایران سفر کرد و ملک سلمان نیز در سال ۲۰۱۷ سفر رسمی به چین انجام داد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان نیز در فوریه سال جاری ( بهمن / اسفند ۹۷)در شهر پکن با رئیس جمهوری چین دیدار داشته است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، «شی جی پینگ» در این تماس به سلمان می‌گوید که چین در زمینهٔ توسعه همکاری جامع استراتژیک خود با عربستان سعودی، به‌خصوص در همکاری‌های انرژی تاکید دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،این تماس در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امروز اعلام کرد در صورت عدم اجرای تعهد کشورهای اروپایی از بخشی از توافق هسته‌ای برجام خارج خواهد شد.

به دنبال سخنان امروز رئیس جمهوری ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه چین تأکید کرد ،همه طرف‌ها در مورد برجام مسئولیت دارند و این توافق باید به‌صورت جامع اجرا شود.

«گنگ شوانگ» روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود در پکن در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی افزود: برجام باعث تقویت صلح و ثبات خاورمیانه شده است و از همه طرف‌ها می‌خواهیم به این قرارداد بین‌المللی پایبند باشند.

وی از پایبندی دقیق و کامل ایران به برجام تقدیر کرد و گفت: چین از ابتدای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی یک پای ثابت آن بوده است و به‌اتفاق دیگر طرف‌ های ذی‌ربط به این توافق پایبند است و از برجام حراست می‌کند.

او برجام را یک توافق جامع و چند جانبه مصوب شورای امنیت سازمان ملل دانست و افزود: این توافق برای منع اشاعه و حراست از صلح و ثبات خاورمیانه بسیار با اهمیت است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه خود تأکید کرد که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی باید به‌طور جامع و با روشی بسیار موثق و مؤثر اجرا شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند