محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در آغاز دیدار با سرگئی لاوروف در محل ساختمان ضیافت های رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: خوشحالم که برای بیش از بیستمین بار شما را ببینم و حادثه هوایی اخیر در روسیه را از سوی ملت و دولت ایران به شما تسلیت می گویم 

وی افزود: از همکاری و مساعدت شما در خصوص سیل هم سپاسگذاریم 

ما امروز در آستانه جشن ماه می (روز پیروزی) در روسیه هستیم و این روز را به شما تبریک می گوییم . 

ظریف گفت: یک سال قبل در چنین روزی ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد و حتی مانع شد که دیگران هم قطعنامه را رعایت نکنند

وی افزود: براساس درخواستی که از دوستان روسی و سایر شرکا در گروه۴+۱ شنیدیم صبر کردیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: لازم است تاکید کنم که ۱+۴ از نگاه ما یک مجموعه است بنابراین ما به همه آنها یک نامه مشترک نوشتیم اما این به آن معنا نیست که نگاه ما به همه طرف ها یکسان است.

وی تصریح کرد: ما روسیه و چین و بویژه روسیه را شریک دراز مدت می بینیم که روابط دوجانبه و بین الملللی آن با ایران متفاوت است. 

وی افزود: به همین دلیل نامه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را شخصی آوردم که اینجا تقدیم کنم 

ظریف در ادامه گفت: ما یک سال صبر کردیم، دوستان ما در چین و روسیه روابط خوبی را با ما حفظ کردند گرچه در برخی مواقع انطور که انتظار داشتیم نبوده اما روسیه روابط خوب خود را با ما حفظ کرده است.

وزیر خارجه افزود: اما سایر اعضای برجام به هیچکدام از تعهدات خود عمل نکردند و بیانیه های خوبی صادر شد اما اقدامی انجام نشد بنابراین آمریکا تحریم های جدیدی را اعمال کرده که اجرای کامل برجام را با مشکل مواجه کرده است. 

وی گفت: اقدام امروز ما در چهارچوب برجام است و خارج از آن نیست و اقدامی قابل بازگشت است.

لاوروف نیز در ان دیدار با بیان اینکه ما احترام زیادی برای صبر ایران قایل هستیم خاطرنشان کرد: نامه رئیس جمهوری ایران را دریافت کرده ایم، و در دیدار امروز فرصت خوبی برای گفت و گو در باره این نامه و سند است. 

لاوروف افزود: ما پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافقات به دست آمده و قطعنامه شورای امنیت را ارج می نهیم و در بیانیه امروز تهران نیز بر آن تاکید شد.

 

این مطلب برایم مفید است