خبرگزاری ها و شبکه های متعدد تلویزیونی عراق و بسیاری از رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری عراق دو اقدام ایران که «حسن روحانی» در سخنرانی امروز (چهارشنبه) هیات دولت از آن پرده برداشت، به عنوان خبر فوری و مهم بازتاب دادند.

به دلیل این که سخنان روحانی همزمان با سفر بدون اطلاع قبلی سه شنبه گذشته وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد، شده و به دلیل طرح موضوع ایران در دیدارهای «مایک پمپئو» با رییس جمهوری و نخست وزیر عراق، موضع جدید جمهوری اسلامی ایران و سخنان امروز رئیس جمهوری بیش از پیش مورد توجه رسانه ها در عراق قرار گرفته است.

در همین راستا نیز خبرگزاری های مختلف عراق به سخنان روحانی اهتمام ویژه داده و آن را در صفحات اول خود بازتاب داده اند.

خبرگزاری «نینا» عراق در گزارشی پیرامون سخنان رییس جمهوری اسلامی ایران نوشته است که «روحانی توقف فروش آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده ایران را اعلام کرد.»

این خبرگزاری افزوده است که روحانی به مناسبت اولین سالروز خروج غیر قانونی آمریکا از توافقنامه هسته ای (برجام) و نادیده گرفتن مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در این خصوص توسط واشنگتن، این مواضع را اتخاذ کرده است.

خبرگزاری ملی عراق (واع) نیز در بازتاب سخنان روحانی نوشته است که رییس جمهوری اسلامی ایران به پنج کشور باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده تا به تعهدات خود در خصوص برجام عمل کنند.

خبرگزاری «السومریه نیوز» که به طور لحظه به لحظه تحولات مواضع ایران را در خصوص برجام پوشش می دهد نوشته ست که روحانی از توقف فروش آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از حسن روحانی آورده است که ایران ۶۰ روز فرصت داده و در صورتی که کشورهای عضو برجام، نقص ها را بر طرف نکرده و شکاف بین ایران و خودشان را حل نکنند، دو اقدام دیگر اتخاذ خواهد کرد.

این خبرگزاری در خبر دیگری نوشته است که جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه از کاهش سطح تعهدات اش به برجام براساس مفاد توافقنامه هسته ای خبر داد.

خبرگزاری «المعلومه» نیز نوشته است که حسن روحانی از تصمیم ایران برای کاهش سطح همکاری در خصوص توافقنامه هسته ای خبر داده و تاکید کرده که ویرانی برجام، تهدیدی برای همه جهان است.

این خبرگزاری نیز در تیتر دیگری به مهلت ۶۰ روزه ای که جمهوری اسلامی ایران به پنچ کشور باقی مانده در برجام اعطا کرده اهتمام داده و نوشته است که ایران به پنج کشور روسیه، فرانسه، انگلستان، چین و آلمان مهلت ۶۰ روزه داده تا به تعهدات خود در چارچوب برجام در دو بخش مالی و بانکی عمل کنند.

خبرگزاری «بغداد الیوم» نیز نوشته است که حسن روحانی از «پاسخ جدی ایران» در صورت برگرداندن پرونده هسته ای به شورای امنیت، هشدار داده است.

رسانه ها و افکار عمومی عراق معتقدند که کشورشان بیشترین کشوری است که از سیاست های یکجانبه آمریکا و اقدامات تنش آمیز واشنگتن علیه ایران و برجام و همچنین اعمال تحریم های خودسرانه علیه جمهوری اسلامی ایران متاثر می شود و اهتمام فزاینده به مواضع ایران در اولین سالروز خروج آمریکا از برجام نیز ناشی از این امر قلمداد می شود.

سایر خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی عراق از جمله الغدیر، الفرات، العراقیه، العهد، افاق، الغدپرس و ... نیز اخبار مربوط به اقدام برجامی ایران را برجسته کردند. 

بازتاب ها به سخنان و مواضع رییس جمهوری اسلامی ایران در سطح شبکه های اجتماعی نیز گسترده بوده و انتظار می رود که به تدریج شخصیت ها و رهبران سیاسی عراق نیز دیدگاه های خود را نسبت به این اقدامات جدید ایران اعلام کنند.

 

این مطلب برایم مفید است