&#۳۹;کیم یون چول&#۳۹; در این سفر یک روزه قرار است با مقامات کره جنوبی که در این دفتر مستقر هستند در مورد شرایط و آینده این دفتر گفت و گو و رایزنی کند.

در همین حال یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی به شرط افشا نشدن نامش به یونهاپ گفته است که وزیر وحدت کره جنوبی هیچ برنامه ای برای دیدار و گفت و گو با مقامات کره شمالی ندارد.

یک مقام گفت: این دیدار با هدف تشویق کارکنان کره جنوبی مستقر در دفتر ارتباطات به دلیل نقش مهمی که در روابط بین کره ای دارند انجام شده است.

با این حال سفر وزیر وحدت کره جنوبی به کره شمالی به دلیل به بن بست رسیدن مذاکرات هسته ای آمریکا و پیونگ یانگ در ماه های اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به دنبال بی نتیجه ماندن مذاکرات هسته ای در شبه جزیره کره، روز شنبه این هفته، کره شمالی یک موشک کوتاه برد آزمایش کرد که واکنش آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را به دنبال داشت.

پروزه های مشترک مرزی دو کشور از چند ماه پیش تا کنون متوقف مانده اند در همین حال &#۳۹;کیم جونگ اون&#۳۹; رهبر کره شمالی تا کنون به درخواست برگزاری نشست چهارم میان سران دو کره در سئول پاسخ مثبت نداده است.

دفتر ارتباطات مشترک دو کره ماه سپتامبر سال گذشته راه اندازی شد آن زمان دو کشور موافقت کردند هر هفته یک جلسه در این مرکز برگزار کنند تا مسائل مورد اختلاف دو کره را مورد بحث و گفت و گو قرار دهند ولی نشست های این مرکز برای دهمین هفته متوالی برگزار نشده است.

در اواسط ماه مارس، کره شمالی ناگهان تمام کارکنان خود را بدون هیچ دلیل روشنی از این دفتر فراخواند اما چند روز بعد برخی از آنها را به دفتر فرستاد.

کارشناسان می گویند ممکن است خروج کره شمالی از این مرکز مشترک، به کره جنوبی فشار وارد کند تا ایالات متحده را متقاعد سازد درخواست های خود را در مذاکرات هسته ای با پیونگ یانگ کاهش دهد.

مذاکرات هسته ای کره شمالی و آمریکا بعد از دومین نشست آن در ویتنام، به دلیل اختلاف دو کشور بی نتیجه مانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند