به دنبال تنش اخیر هند و پاکستان، دهلی‌نو از استقرار آتی تانک‌های «تی-۹۰» ارتقا یافته ساخت روسیه در مرز با پاکستان خبر داد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» سه شنبه گزارش داد که ارتش هند قصد دارد ۴۶۴ تانک تی ۹۰ را در مرز با پاکستان مستقر کند.

به نوشته این منبع خبری، کابینه هند ماه گذشته در نشست امنیتی دستور خرید ۴۶۴ تانک تی -۹۰ از روسیه و به ارزش تقریبی ۱.۹۳ میلیارد دلار را صادر کرد. این تانک‌ها قرار است در کارخانه ساخت و مونتاژ واقع در ایالت «تامیل نادو» در جنوب هند و با همکاری روس‌ها ارتقاء یابند . برخی منابع زمان تحویل این تانک‌ها به ۱۰ هنگ زرهی ارتش هند را ۳ تا ۷سال آینده عنوان کرده‌اند.

تی-۹۰، یکی از پیشرفته‌ترین جنگ افزارهای ارتش روسیه است که تولید آن از سال ۱۹۹۳ آغاز شد. از تی-۹۰ به عنوان یکی از «مهلک‌ترین» تانک‌های جهان یاد می‌شود.

چندی پیش جنگنده‌های ارتش هند با نقض حریم هوایی پاکستان مدعی شدند شبه‌ نظامیان «جیش محمد» ا که علیه نظامیان هندی در «کشمیر» وارد عمل می‌شوند را هدف قرار داده‌اند. پاکستان با را رد این ادعا ۲ جنگنده هندی را هدف قرار داد و یکی از خلبانان این جنگنده‌ها را زنده دستگیر و بعد از مدتی آزاد کرد.

از سال ۱۹۴۷ و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون ۳ جنگ در سال‌های ۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و۱۹۷۱ میان این دو کشور بر سر مسئله «کشمیر» رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

 

این مطلب برایم مفید است