بی بی سی گزارش داد، رابرت لایتیزر،گفت که تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور، برای اعمال مالیات تازه بر صادرات چین بعد از آن بود که چین در قول های قبلی اش تجدید نظر کرد.

با این حال به گفته او همچنان انتظار می رود که هیات چینی روز پنجشنبه برای دور تازه مذاکرات در واشنگتن باشد.

شاخص سهام بازارهای بورس آمریکا که پیشتر سقوط کرده بود اکنون بار دیگر جهش کرده است.

ترامپ روز یکشنبه در توییتر نوشت که آمریکا روز جمعه تعرفه اعمال شده بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را دو برابر خواهد کرد و ممکن است تعرفه های دیگری را اعلام کند.

لایتیزر دوشنبه به خبرنگاران گفت: "در حدود یک هفته اخیر ما شاهد زایل شدن تدریجی تعهدات چین بودیم. این برای ما غیرقابل قبول است."

او گفت با نزدیک شدن به مراحل نهایی مذاکرات، چین سعی داشته متن توافق میان دو کشور را به طور ملموسی تغییر دهد.

او گفت: "ما در این مقطع قصد قطع مذاکرات را نداریم. اما (طبق روند) فعلی... با فرارسیدن روز جمعه تعرفه های تازه اجرا خواهد شد."

پیشتر در پی توییت های روز یکشنبه ترامپ شاخص سهام بازارهای بورس جهان افت قابل توجهی کرد، از جمله شاخص سهام "شانگهای کامپوزیت" ۵.۶ درصد سقوط کرد.

با این حال داو جونز آمریکا در روز دوشنبه نهایتا فقط ۰.۳ درصد افت کرد درحالی پیشتر ۱.۸ درصد کاهش یافته بود.

ترامپ چه گفت؟

رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در توییتی نوشت که تعرفه های ۱۰ درصدی بعضی کالاها روز جمعه به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و ۳۲۵ میلیارد دلار کالاهای معاف از تعرفه ممکن است "به زودی" با ۲۵ درصد مالیات روبرو شوند.

او نوشت: "(مذاکرات) توافق تجاری با چین ادامه می یابد، اما خیلی به کندی، چون تلاش دارند دوباره شرایط را به مذاکره بگذارند. جواب منفی است!"

او روز دوشنبه بار دیگر نوشت که آمریکا در تجارت با چین سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار "از دست می دهد" و افزود: "معذرت می خواهم اما ما دیگر قصد ادامه این روند را نداریم!"

واشنگتن و پکن سال پیش بعد از اعمال میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر، برای حل اختلافات خود مشغول مذاکره بوده اند و به نظر می رسید درحال نزدیک شدن به توافق باشند.

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا، هفته پیش مذاکرات برگزار شده در پکن را "سازنده" توصیف کرد.

اما گزارش می شود که مقام های آمریکایی در روزهای اخیر از اینکه چین حاضر نیست قوانین خود را برای رسیدن به توافق اصلاح کند سرخورده شده اند، چیزی که قبلا در مورد آن توافق شده بود.

چگونی اعمال توافق، سرعت لغو تعرفه های اعمال شده و مسائل مربوط به حفاظت از مالکیت معنوی از جمله دیگر اختلافات باقی مانده است.

منوچین دوشنبه به خبرنگاران گفت که مذاکرت ۹۰ درصد کامل شده اما مذاکره کنندگان چینی قصد دارند "شرایط که قبلا بر سر آنها توافق شده بود را بازنویسی کنند."

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند