روز گذشته آخرین مهلت ارسال صورتحساب‌های مؤدیان مالیاتی به سازمان امور مالیاتی برای فصل زمستان بود. با این حال بسیاری از مؤدیان مالیاتی که برای ارسال صورتحساب‌های خود در روز آخر اقدام کرده بودند با مشکل "بروز خطا در اتصال به سرویس ورود" مواجه شدند.

با اینکه مؤدیان مالیاتی تا ۴۵ روز بعد از پایان فصل مهلت دارند نسبت به ارسال صورتحساب‌های خود اقدام کنند، تعداد زیادی از آنها انجام این کار را به روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) به عنوان آخرین روز از مهلت تعیین شده موکول کردند.

علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی برخی از متقاضیان ارسال صورتحساب‌های مالیاتی در سایت سازمان امور مالیاتی مؤسسات حسابداری هستند که بعضاً تا چندین پرونده را باید در سیستم ثبت می‌کردند که اغلب موفق نشدند.

بر اساس گزارش‌های مختلفی که به ایسنا رسیده است بسیاری از مؤدیان مالیاتی تا پایان روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) موفق به ورود به سایت سازمان امور مالیاتی و ارسال صورتحساب‌های مالیاتی خود نشدند. با این حال روابط عمومی سازمان امور مالیاتی در ساعات آخر شب گذشته در این باره به ایسنا گفت که "سایت سازمان امور مالیاتی فعال بوده و اطلاعات را دریافت می‌کند".

با این حال تصاویری که مخاطبان ایسنا از خطاهای سایت منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که احتمالاً این سایت به دلیل حجم عظیم درخواست‌های متقاضیان با مشکلاتی در ثبت نام مواجه شده است. همچنین ارائه حدود ۱۴ لینک کمکی در سامانه صورت معاملات نشان از وقوع اختلال در فرایند ثبت نام دارد.

اما مساله اصلی در عدم ارسال به موقع صورتحساب‌های مالیاتی، جریمه سنگینی است که برای به موقع پرداخت نکردن آن تعیین شده است. بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم "عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه‌ای معادل دو درصد (۲%) مبلغ مورد معامله می‌شود.

همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روش‌هایی که تعیین می‌شود مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می‌شود".

با این همه، مسلم است که مؤدیان مالیاتی باید حق برخورداری از خدمات مطلوب مالیاتی را برای ایفای تعهدات خود داشته باشند و سازمان امور مالیاتی در صورت عدم توان ایجاد چنین بسترهایی باید به شیوه‌های دیگری از جمله "تمدید مهلت مقرر برای ارسال صورتحساب‌های مالیاتی" در این مورد خاص، از ضرر و زیان مؤدیان مالیاتی جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی باید به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می‌کند، به سامانه www.tax.gov.ir مراجعه کرده و شماره اقتصادی دریافت کنند و سپس در سامانه مورد نظر ثبت نام کنند.

گفتنی است؛ سال گذشته سازمان امور مالیاتی در ساعات آخر اتمام مهلت ارسال صورتحساب‌های مالیاتی فصل زمستان، مهلت تعیین شده را تمدید کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند