دستگاه قضایی الجزایر در روزهای اخیر احضار و بازداشت شخصیت‌هایی را آغاز کرد که پیشتر در هرم قدرت بودند.

شماری از این افراد بازداشت شده که از نزدیکان بوتفلیقه هستند، متهم به استفاده از رانت‌ها و تلاش برای ایجاد ناامنی در کشور شده‌اند.

در این رابطه، منابع رسانه‌ای الجزایر گزارش دادند که شامگاه شنبه دو مدیر سابق دستگاه اطلاعاتی و برادر رئیس‌جمهور مستعفی این کشور بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، «محمد امین» و «بشیر طارق» دو مدیر سابق سرویس اطلاعات و «السعید بوتفلیقه» برادر عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور مستعفی این کشور دستگیر شدند.

افراد مذکور به اتهام تلاش برای ایجاد آشوب و هرج و مرج در کشور و ممانعت در راه‌حل سیاسی برای حل بحران این کشور بازداشت شدند.

روز سه‌شنبه گذشته نیز «احمد اویحیی» نخست‌وزیر سابق الجزایر در خصوص پرونده هدر دادن اموال عمومی و دادن امتیازهای غیر قانونی احضار شده بود.

پس از یک ماه اعتراضات مردمی در الجزایر و همچنین اعمال فشار از سوی ارتش در روز گذشته، عبدالعزیز بوتفلیقه در تاریخ دوم آوریل به صورت رسمی از قدرت کناره‌گیری کرد.

طبق قانون اساسی الجزایر، اینک رییس شورای ملی این کشور مسئولیت قدرت اجرایی و اداره کشور را به عهده دارد و باید تا سه ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را برگزار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند