عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در پاریس گفت: ما با داعش جنگیدیم و این گروه را شکست دادیم اما داعش همچنان وجود دارد و با تمامی راه‌های ممکن برای بازگشت تلاش می‌کند. اظهارات اخیر ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش نشان دهنده این حقیقت است. برای ریشه کن کردن داعش نه تنها عراق و فرانسه بلکه تمامی کشورها باید به همکاری مستمر بپردازند.

عبدالمهدی گفت: اوضاع در عراق تحولاتی یافته است. اوضاع سیاسی در سایه وحدت میان گروه‌ها درحال بهبود است. وحدت میان گروه‌های سیاسی مسئله مهمی است و اگر این مسئله نبود پیروزی علیه داعش به دست نمی‌آمد.

نخست‌وزیر عراق تأکید کرد: روابط بین بغداد و اربیل در بهترین وضعیت ممکن است هرچند اختلافات و مسائلی میان ما وجود دارد. ما می‌توانیم اختلافات با اربیل درباره سنجار، نینوا و گذرگاه‌های مرزی را حل کنیم.

وی گفت: از طریق اقدامات پیشدستانه برای شناسایی باندهای زیرزمینی داعش تلاش می‌کنیم. امروزه کسانی که به عراق سفر می‌کنند شاهد امنیت در کشور ما هستند. مردم عراق نه فقط در زمینه مبارزه با داعش و تروریسم فداکاری زیادی کردند بلکه در طول دهه‌ها از دیکتاتوری، تفرقه و تبعیض رنج بردند.

عبدالمهدی از حمایت دولت فرانسه از عراق به ویژه در زمینه مبارزه علیه داعش قدردانی کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند