جریان «صدر» عراق به رهبری «مقتدی صدر» بار دیگر به ادعاهای مسئولان دولت بحرین واکنش نشان داد.

«حاکم الزاملی» از رهبران جریان صدر تأکید کرد که مقتدی صدر «از جمله شخصیت‌هایی نیست که از خارج دستور بگیرد و همه تصمیماتش، عراقی است. در داخل و خارج همه می‌دانند که صدر از هیچ طرف خارجی دستور نمی‌گیرد».

الزاملی به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که «بحرین و وزیر خارجه بحرین (خالد بن احمد) به صدر توهین کردند. آنان در حالی حمله را آغاز کردند که مقتدی صدر برای ثبات برخی کشورها آنان را نصیحت و ارشاد کرد».وی ادامه داد: «همه می‌دانند که بحرین با مشکلات داخلی مواجه است و ملت بحرین به خاطر گروه حاکم، با ظلم و ستم روبه‌روست. یقینا این وضعیت ادامه پیدا نمی‌کند».

این رهبر جریان صدر تصریح کرد که فشارها، به حاشیه راندن ۹۰ درصد از ملت بحرین، محروم کردن بسیاری از تبعه‌های بحرینی و ممانعت از تظاهرات مسالمت‌آمیز ادامه نخواهد یافت و «و یقینا روزی فرا خواهد رسید که خواهیم دید حاکمان بحرین سرنوشتی مانند صدام [دیکتاتور معدوم عراق] و [معمر] القذافی [رهبر پیشین لیبی] خواهند داشت».

الزاملی با تأکید بر اینکه باید بحرین از ملت عراق عذرخواهی کند، تصریح کرد که علت این مسئله این است که «سید مقتدی الصدر، نمادی از نمادهای عراق و یک شخصیت محترم است که از مقبولیت عربی، منطقه‌ای و جهانی برخوردار است»وی در پایان خاطر نشان کرد که حملات مداوم وزیر خارجه حرین، صرفا به این خاطر است که «افکار عمومی را مشغول کند و برای سرپوش گذاشتن بر شکست و مشکلاتی است که بحرین از نظر داخلی با آن مواجه است».

خالد بن احمد در ادامه واکنش‌ها به موضع مقتدی الصدر در گفت‌وگویی با روزنامه الشرق الاوسط عربستان که امروز منتشر شد، گفت: «در عراق افرادی هستند که از خارج دستور می‌گیرند از جمله اینها،‌ مقتدی صدر است. این افراد همانطور که ایرانی‌ها می‌خواهند به بحرین توهین می‌کنند. زمانی که [مقتدی] دید عراق به عربستان و بحرین نزدیک شده و سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری در نجف باز شده، چون نمی‌خواهد امور به این منوال ادامه پیدا کند، بیانیه توهین‌آمیزش علیه ما را صادر کرد».

بن احمد به روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» در توضیح رخدادهای شنبه گذشته گفت که پس از صدور بیانیه الصدر، «دو ساعت و نیم منتظر ماندیم که دولت [عراق] درباره مفاد بیانیه اظهار نظری کند، ولی پاسخی دریافت نشد. ما نیز کاردار را احضار کردیم و به وی یادداشتی تحویل دادیم، مبنی بر اینکه آنچه گفته شده، قابل قبول نیست و طرف عراقی مسئول هر گونه تنش در روابط است... دولت عراق بعدا بیانیه‌ای در دفاع با صدر و دفاع از وی منتشر و اعلام کرد که به نشانه اعتراض، سفیر بحرین را فراخواهد خواند».

وی با این ادعا که «امروز، راه حل در دست عراق است»، مدعی شد: «ما می‌پرسم: آیا [عراق] می‌خواهد که با محیط عربی خود کار کند، یا خواستار ادامه حرکت در این مسیر است؟ موضع ما این است که این کلام را نمی‌پذیریم و نخواهیم پذیرفت. ما مداخله در امورمان را نمی‌پذیریم».وزیر خارجه بحرین در پایان ادعا کرد: «از دولت عراق می‌خواهیم که به صداهای ناهنجاری که به منافع عراق آسیب می‌زند، اجازه ندهد [که شنیده شود]. آنان از من می‌خواهند که عذرخواهی کنم؛ زیرا ما به شخصی پاسخ دادیم که به ما توهین کرد. آنان باید از او (مقتدی) بخواهند که معذرتخواهی کند».

مقتدی صدر شنبه هفته جاری با انتشار بیانیه‌ای توقف فوری جنگ در یمن، بحرین و سوریه و کناره‌گیری فوری حکام آنها را خواستار شد و گفت که سازمان ملل به منظور تسریع در ایجاد امنیت در این کشورها و ایجاد مقدمات برگزاری انتخاباتی شفاف بدون دخالت هیچ کشوری و حفاظت از آن در برابر تروریسم وارد عمل شود.

بعد از بیانیه صدر، وزیر خارجه بحرین در توییتر واکنش نشان داد و مقتدی را «احمق سلطه‌جو» توصیف کرد و از او خواست به جای اشاره به بحرین، انگشت اشاره را به سوی ایران بگیرد.

وزارت خارجه عراق نیز در همان روز، اظهارات وزیر بحرینی را محکوم و از منامه خواست که رسما عذرخواهی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند