دایان فاینستاین در ابتدای این نشست از وزیر دادگستری ترامپ پرسید چرا خلاصه ای که خود رابرت مولر درباره تحقیقات دو ساله خود تهیه کرده بود، منتشر نشد.

او با محکوم کردن نامه ۲۴ مارس &#۳۹;بار&#۳۹; به کنگره که خلاصه ای از گزارش را منتشر کرد که پیش از آن توسط کاخ سفید بازبینی شده بود و در رسانه های هم اعلام شد که هیچ تبانی یا انسدادی برای اجرای عدالت وجود ندارد، آن را یک اقدام برای تبرئه کامل توصیف کرد.

عضو ارشد دموکرات ها در کمیته قضایی سنای آمریکا بر خلاف رئیس این کمیته تاکید کرد این گزارش چندین همکاری بین مقامات ستاد انتخاباتی ترامپ و افرادی که با دولت روسیه در ارتباط بودند، یافته است.

فاینستاین تصریح کرد ستاد انتخاباتی ترامپ هم انتظار داشت تا از طریق دخالت روسیه در این انتخابات بهره مند شود، اگرچه هیچ توطئه مستقیمی نبوده است.

وی به مواردی از این گزارش اشاره کرد که ممکن است نشانی از آن باشد که رییس جمهوری در اجرای عدالت اختلال ایجاد کرده باشد.

لیندسی گراهام رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا که نظر بسیار مثبتی به ترامپ دارد هم در سخنان ابتدایی خود اظهار کرد: مولر با توجه به سوابق شغلی، بهترین شخص برای انجام این تحقیقات بود.

وی از این مطلب استفاده کرد تا تاکید کند که هیچ تبانی بین ستاد انتخاباتی ترامپ و افراد مرتبط با دولت روسیه یافت نشده است.

این سناتور جمهوریخواه در حالی که پیشتر مطرح شده بود ترامپ از دان مک گان خواسته است تا مولر را برکنار کند، تصریح کرد: رئیس جمهوری هیچ کاری را برای توقف تحقیقات مولر انجام نداد. 

گراهام در عین حال موضع ضد روسی شدیدی گرفت و گفت ما باید با یکدیگر کار کنیم تا دموکراسی خود را در برابر بازیگران بد تقویت کنیم.

وی در حالی که می گفت از نظر من تحقیقات مولر پایان یافته است، انتقاداتی را متوجه هیلاری کلینتون در دوران رقابت های انتخاباتی کرد.

ویلیام بار وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا هم از عملکرد وزارت متبوعش در قبال گزارش مولر دفاع کرد و گفت تلاش می کند تا حد امکان این گزارش شفاف شود.

وی که گزارش را پیش از ارائه به کنگره و انتشار عمومی در اختیار کاخ سفید قرار داده بود، گفت این اقدام به تیم حقوقی رئیس جمهوری اجازه داد تا پیش از انتشار آن را بررسی کنند اما هیچ نقشی در روند اصلاح آن نداشتند.

دادستان کل آمریکا میزان اصلاح این گزارش را بر اساس نظر تحلیلگران، تنها هشت درصد دانست و خاطرنشان کرد: اجازه دادن به کاخ سفید برای بررسی این گزارش قبل از انتشار عمومی، منصفانه بود.

با پایان یافتن دور نخست این نشست، رئیس کمیته اعلام تنفس کرد و دور بعدی آن از حدود ۲ ساعت دیگر آغاز می شود.

کمیته تحقیقات انتخابات ۲۰۱۶ به ریاست بازرس رابرت مولر تشکیل شد و پس از ۲ سال فعالیت، گزارش نهایی خود را به وزیر دادگستری ارائه داد.

ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا هم این گزارش را ابتدا در یک خلاصه چهار صفحه ای و سپس در یک گزارش ۴۸۰ صفحه ای با حذف برخی موارد که ادعا داشت محرمانه است، در اختیار کنگره و عموم مردم قرار داد.

این گزارش از سوی دموکرات ها غیر قابل اعتماد آمد و خواستار آن شدند تا گزارش و تمام ضمایم آن بدون دخل و تصرف در اختیار آنها قرار گیرد اما تا کنون این اقدام انجام نشده است.

گفته می شود کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا هم می خواهد &#۳۹;بار&#۳۹; را برای ادای شهادت درباره این گزارش و مواردی که از نشست امروز او حاصل شده است، فرا بخوانند.

 

این مطلب برایم مفید است