در نزدیک به دو ماهی که از انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه‌قضائیه می‌گذرد، رئیس دستگاه قضا در محفل‌های مختلف چالش‌های پیش روی سیستم قضایی کشور را عنوان کرده و ضمن ارائه راهکارهایی، از نخبگان و دانشگاهیان خواسته اگر پیشنهاد و نظراتی برای کاهش چالش‌ها و افزایش کارآیی قوه‌قضائیه دارند، ارائه کنند.  

یکی از مشکلات و چالش‌های قوه‌قضائیه، بحث کثرت جمعیت کیفری زندان‌هاست که حجت الاسلام رئیسی روز پنجم اردیبهشت در دیدار با روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور، این موضوع را مورد توجه قرار داد و گفت: با عفوی که رهبر معظم انقلاب به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی اعطا کردند جمعیت کیفری زندان‌ها کاهش یافت اما با قوانین موجود و بعضی نگاه‌ها احتمال دارد جمعیت کاهش یافته در مدت کوتاهی دو مرتبه جایگزین شود.

رئیس قوه‌قضائیه خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها گفت: تلاش کنید مواردی که نباید به بازداشت کشیده شود، بازداشت نشوند. البته در مواردی که قانون به بازداشت حکم کرده است، کاری نمی‌توان کرد زیرا حکم قانونی است اما واقعاً از باداشت و از مجازات حبس تا جایی که می‌شود نباید استفاده کرد و قانون هم مجازات‌های جایگزین زندان را پیش‌بینی کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند