عبدالرضا رحمانی‌فضلی در جلسه ارائه گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق سیل‌زده که صبح امروز با حضور تعدادی از سفرای خارجی مقیم تهران، مسئولان قرارگاه بازسازی و نوسازی هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر در ۲۵ استان رخ داد و بیش از ۳۱۵ میلیمتر بارش در این شرایط داشتیم، گفت: این بارش‌ها بیش از دو برابر میزان مشابه سال قبل بود که موجب طغیان رودخانه‌ها شد و اتفاقاتی نیز در پی داشت.

 

وی ادامه داد: مدیریت سیل در ۲۵ استان که همراه با جابجایی مردم از مساکن به جای دیگر و خدمات‌رسانی و کمک‌رسانی ویژه اولیه به آن‌ها بود کار بسیار بزرگی به شمار می‌رود اما به لطف خداوند متعال توانستیم در این مرحله یعنی مقابله با کمک خود مردم و همه نهادهای اجرایی به‌ویژه دستگاه‌های نظامی شامل ارتش، سپاه بسیج و نیروی انتظامی و هلال احمر به اهدافی برسیم که در مراحل اولیه تعیین کرده بودیم.

 

وزیر کشور با اشاره به اینکه اولین هدفگذاری ما کاهش میزان تلفات بود، گفت: کل هزینه‌های انسانی ما در این مدت حدود ۷۶ نفر بود که برخی از آنان نیز به دلیل مستقیم سیل نبود. هرچند از نظر ما  فوت حتی  یک نفر هم سخت است اما این حادثه می‌توانست هزاران کشته داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقدامات وسیعی صورت گرفته است و مردم نهایت همکاری را انجام دادند، اظهار کرد: ما در مدیریت مقابله تصمیمات بزرگی گرفتیم شاید در فرصت مناسب باید آنها را مستند سازی کنیم .اوج شکوه تصمیمات همکاری مردم بود.

رحمانی فضلی در ادامه صحبت هایش به سیل خوزستان اشاره کرد و گفت: در خوزستان یا باید قبول می‌کردیم با سه برابر افزایش ظرفیت سیل متناسب با ظرفیت رودخانه‌ها نیمی از شهر اهواز، سوسنگرد، حمیدیه، بستان و رفیع زیر آب برود که هزینه‌های انسانی و اقتصادی بالایی داشت یا انتخاب کنیم مزارع و دشت‌ها و برخی از روستاها زیر آب برود یعنی باید بین بد و بدتر انتخاب می‌کردیم. که در نهایت در هر یک از این انتخاب‌ها مردم آسیب می‌دیدند و ضرر می‌کردند.

به گفته وزیر کشور مردم با استقبال از پیشنهادات ما همکاری‌های لازم را داشتند و هیچ کجا مقاومت مردم وجود نداشت. در غیر این صورت جابجا کردن  ساکنان بیش از ۲۰۰ روستا در خوزستان کار آسانی نبود.

وی با اشاره به اینکه خسارت‌هایی که مردم دیدند نتیجه بزرگواری و فداکاری آنها بوده تا مردم بیشتری را نجات دهند، اظهار کرد: مرحله مقابله را در حال حاضر تمام و بلافاصله همزمان با مقابله در خوزستان در بخش‌های دیگر نیز کار بازسازی را شروع کردیم. بازسازی نیز به‌صورت متمرکز توسط وزارت کشور انجام می‌شود.

رحمانی فضلی افزود: ۱۷۹ هزار واحد مسکونی آسیب دیده‌اند زمین‌های زراعی واحدهای تولیدی، پل‌ها، جاده‌ها، تأسیسات زیر آب رفتند و خراب شدند اما برای هر ۱۷۹ هزار واحد شناسنامه درست کردیم و میزان خسارت نیز برآورد شده است همچنین نوع کمکی که باید به آن‌ها شود نیز در دولت تصویب شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه وسایل زندگی بیش از ۱۰۰ هزار خانواده  تامین شده است،گفت: با توجه به اینکه آن مناطق گرم و مرطوب هستند به همه اختیار داده‌ایم، منازل جدید اجاره کنند یا تا زمان ساخته واحدهای اصلی واحدهای کوچک و موقت بسازند. همچنین با برنامه‌ریزی‌های انجام شده حداقل تا یک سال واحدهای جدید و یک تا دوماه نیز واحدهای تعمیراتی تحویل داده خواهد شد.

وی اضافه کرد: روزانه بیش از ۵۰۰ هزار پرس وعده غذایی توسط نهادهای اجتماعی، خدماتی و سمن‌ها برای مردم تهیه می‌شد اما در حال حاضر میزان پخت به ۷۰ هزار پرس رسیده است که نشان می‌دهد مردم مستقر شده و خودشان پخت و پز را انجام می‌دهند. این حادثه به لطف خدا ساماندهی و مدیریت خواهد شد اما حادثه‌ها هستند که دوستان واقعی را به مردم نشان می‌دهند. این حادثه‌ها هستند که فداکاری را معنا می‌کنند، مهر و محبت و عشق را جاری می‌کنند و آزمونی است برای همه انسان‌هایی که به دنبال عشق و محبت و فداکاری هستند.

وزیر کشور در ادامه گفت: کسانی که دشمنی می‌کنند و از ابزار سیاسی و قدرت در موضوعات انسانی که عجین با ذات انسان‌ها هست برای مقابله استفاده می‌کنند، عمل آن‌ها را شیطانی می‌دانم زیرا فقط شیطان است که مخالف عشق و محبت و موافق خشونت و ترور است. ترور تنها این نیست که سلاح به دست گرفته شود بلکه ترور تحقیر شخصیت ملت و نادیده گرفتن گرفتن عواطف و احساسات ملت است. کسانی که در این مدت به دلیل مسائل سیاسی واهی مانع کمک‌رسانی شدند با شیطان همراهی کردند.

وی در پایان اظهارکرد: همه دوستی‌ها، دشمنی‌ها و فداکاری‌ها در خاطره ملت خواهد ماند. همه کارشکنی‌ها نیز در خاطره ملت می‌ماند بنابراین هر جای دنیا اگر برای انسانی  اتفاقی افتد باید جدا از جغرافیا و تاریخ و سیاست  فقط ذات انسان را ببینیم و در این حادثه دوستان و دشمنان برای ما مشخص‌تر و روشن‌تر شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند