محمد جواد ظریف در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: پیام اقدامات دولت ترامپ این است که آمریکا قابل اعتماد نیست.

او گفت، ترامپ به دنبال تحقق شعار "نخست آمریکا" خود است اما در یک جهان ناامن، این شعار نمی‌تواند محقق شود. در جهان همه باید با هم کار کنند.

 

ظریف گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هرگز آمریکایی‌ها را نکشته است. موجودیت سپاه برای مبارزه با تروریست‌ها است. دیروز در عراق، مراسم یادبودی برای سیصد تن از کارکنان سپاه برگزار شد که در کنار عراقی‌ها با داعش مبارزه کردند و کشته شدند. ترامپ نیز در مناظره (انتخاباتی خود) که گمان کنم مجری این مناظره خود شما (کریس والاس) بودید، در پاسخ به هیلاری کلینتون گفت ایران، داعش را می‌کشد.

خبرنگار فاکس نیوز: آیا انکار می‌کنید که شما تسلیحات در اختیار شبه نظامیان هوادار ایران قرار داده‌اید که این به مرگ ۶۰۸ آمریکایی منجر شده است؟

ظریف: این اتهام جدیدی است که آمریکا مطرح می‌کند و اتهامِ بسیار خطرناکی است؛ زیرا باور دارم که «تیم ب» می‌خواهد ترامپ را اغوا کند و آمریکا را به سوی تقابلی بکشاند که ترامپ نمی‌خواهد. اکنون بگذارید به مسئله دیگری بپردازیم: شما از پول صحبت کردید. شخص ترامپ گفته است که شما هفت تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کردید. ما در منطقه خودمان هستیم. آمریکا به منطقه ما آمد و هفت تریلیون دلار هزینه کرد و تنها نتیجه اش این بود که ما تروریسم، ناامنی و بی ثباتی بیشتری داریم.

ظریف در پاسخ به سوال مجری که تغییر نظام ایران را از اهداف "تیم ب" می‌دانست، گفت: بله، کمترین هدف آن‌ها همین است. آن‌ها بارها نشان داده‌اند که هدفشان کشاندن آمریکا به درگیری با ایران است. من باور دارم که این از اهداف ترامپ نیست. ترامپ در کمپینش مدعی شده بود که آمریکا را به جنگ دیگری نمی‌کشاند؛ اما بنده معتقدم که کمپین فشار حداکثری ترامپ برای به زانو درآوردن ایران، محکوم به شکست است و این چهار نفر نیز به این مسئله واقف هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند