سومریه نیوز گزارش داد، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهارات وزیر خارجه بحرین توهین به مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق است و به هیچ وجه در عرف دیپلماتیک مورد قبول نیست. این اظهارات همچنین توهین به عراق و حاکمیت و استقلال این کشور است.

در این بیانیه آمده است: عراق امروز قوی‌تر از همیشه است و هیچ‌گونه مداخله یا توهینی چه به شخصیت‌های ملی و چه مذهبی را نمی‌پذیرد. ما از بحرین می‌خواهیم رسماً عذرخواهی کند.

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در توئیتی نوشته بود: مقتدی صدر نگران افزایش مداخله‌ها در امور عراق است و به جای اینکه نظام ایران را که بر کشورش سیطره یافته متهم کند ما را متهم می‌کند.

وزیر خارجه بحرین در اظهارات خود علیه مقتدی صدر وی را "احمق" خواند.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای بر لزوم توقف فوری جنگ در یمن، بحرین و سوریه و برکناری رهبران این کشورها برای برقراری امنیت و برگزاری انتخابات شفاف به دور از مداخله شده بود.

به دنبال انتشار بیانیه مقتدی صدر وزارت خارجه بحرین نهاد رجب عسکر، کاردار سفارت عراق در این کشور را احضار کرد.

وحید مبارک سیار، معاون امور منطقه‌ای وزارت خارجه بحرین مدعی شد که اظهارات مقتدی صدر توهین به بحرین و مداخله آشکار در امور این کشور و نقض منشور و قوانین بین المللی است.

وی گفت: دولت عراق مسئولیت هرگونه وخامت روابط میان دو کشور را برعهده دارد. ما از عراق می‌خواهیم به مسئولیت خود درباره حمایت از امنیت سفارت بحرین در بغداد و کنسولگری‌اش در نجف عمل کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند