سومریه نیوز گزارش داد، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در بیانیه‌ای در روز شنبه اظهار کرد: من نگران درگیری‌های ایران با ائتلاف دو جانبه آمریکا و اسرائیل و انعکاس دو سویه پیامدهای  آن بر عراق هستم.

صدر افزود: می‌خواهم حافظ روابط خوب با ایران باشم به طوریکه خاک عراق پایگاهی برای حمله و تجاوز به ایران نبوده و سیاست‌هایش عاملی برای خسارت زدن به ملت و کشورم نباشد.

رهبر جریان صدر گفت: خواستار امضای توافقنامه دوجانبه بین عراق و ایران براساس احترام به حاکمیت دو کشور و توافقنامه سه جانبه با عربستان برای ایجاد فضای صلح و لو جزئی و اعزام هیئت سعودی در جهت نزدیکی با عراق و ملت در شرایط کنونی برای تحقق راه حلی بین این کشور و همسایه عزیزمان ایران هستم.

صدر همچنین خواستار تشکیل هنگ‌های ملی عراقی به طور انحصاری از ارتش و پلیس و تحت نظارت نخست وزیر برای تامین امنیت مرزها به صورت دقیق و ممانعت از هرگونه مداخله از سوی هر طرفی و بستن سفارت آمریکا در عراق در صورت باز کردن پای کشورش در این درگیری‌ها شد تا افسار استکبار و استعمار جهانی گرفته شود در غیر این صورت سفارت آمریکا بار دیگر در تیررس مقاومت قرار خواهد گرفت.

رهبر جریان صدر این گونه ادامه داد که عراق نیاز به حمایت دارد، آن بزرگترین متضرر تروریسم و بزرگترین مدافع جهان در برابر وحشیانه‌ترین تروریست‌ها و کثیف‌ترین آنها بوده است.

مقتدی صدر در بیانیه‌ خود تاکید کرد: در صورت ادامه ائتلاف دوجانبه آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به عراق دولت بغداد باید در حد امکان مقابله به مثل کند و از خود در برابر اشغالگری آمریکا – صهیونستی در خاک عراق و دیگر مناطق در جهت حفظ کشور از خود دفاع کند.

صدر ۱۰ پیشنهاد ارائه کرد که از جمله آنها خروج نیروهای مسلح محلی وابسته به حشد شعبی و غیره از خاک سوریه، بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد در صورت کشاندن پای عراق به این درگیری‌ها و توقف جنگ در بحرین،‌ یمن و سوریه و نیز کناره‌گیری سرمداران این سه کشور از قدرت بود.  

وی همچنین خواستار اعزام هیئتی به سازمان ملل برای اطلاع از نظر آن درباره درگیری‌های ایران و آمریکا و اعزام هیئتی به عربستان برای حل اختلافاتش با ایران شد.

رهبر جریان صدر در میان پیشنهادات خود از طرفدارانش خواست گل سرخی را هم به سفارت بحرین هدیه کنند تا آن را به ملت بحرین برساند. 

سایت مقتدی صدر نیز تصویری از صدر در باغی منتشر کرد که به منظر باغچه منزلش بوده و او در حال نزدیک شدن به یک گل سرخ است.

این در حالی است که این اظهارات صدر، توییت خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین را به همراه داشت. او در واکنش به درخواست مقتدی صدر برای کناره‌گیری حکام یمن، بحرین و سوریه سفیر عراق را به وزارت خارجه این کشور احضار کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند