«علی اکبر شمس» امروز در نشست تودیع و معارفه دادستان ابرکوه ضمن بسیار خاص و حساس خواندن وضعیت امروز کشور، اظهار کرد: امروز دشمنی دشمنان به عینه و ملموس قابل مشاهده است و به تعبیر مقام معظم رهبری، دست چدنی دشمن از زیر آستین مخملی‌اش خارج شده است لذا وظیفه ما هم حساس‌تر و سنگین‌تر است چرا که اگر امروز آسایش و آرامشی در کشور برقرار است به همت همه مسئولان اجرایی، قضائی و امنیتی و مردم ایجاد شده است.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در کشور از جمله گرانی، تاکید کرد: تلاش همه مسئولان استان از استاندار گرفته تا رؤسای صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌ها، کاهش مشکلات مردم است و هر چند که هجمه دشمن نسبت به کشورمان سنگین است ولی این بهای استقلال کشور است که پرداخت می‌کنیم و امیدواریم این آخرین تیر ترکش دشمن باشد.

دادستان یزد یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری را توجه به اقشار آسیب‌پذیر ذکر کرد و از همه مسئولان خواست تا با حمایت مردم آنطور که شایسته و بایسته است، به قشر ضعیف جامعه اهتمام داشته باشند.

وی گفت: امروز زمان جهادکردن فرارسیده و دیگر نباید موضوع ساعت کار و وقت اداری مطرح شود بلکه مسئولان باید تمام‌وقت در خدمت مردم باشند و همانند دوران دفاع مقدس، در جبهه اقتصادی جلوه‌ای دیگر از ایثار و مقاومت را به نمایش گذارند.

دادستان یزد با تاکید بر مطالعه منشوری که در قالب بیانیه گام دوم از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، بیان کرد: مقام معظم رهبری از یک طرف، تاریخ پایان حکومت استبدادی و صهیونیست جهانی را به صورت قطعی تا ۲۵ سال آینده اعلام کردند و هم خاتمه جهالت عربی در آینده‌ای نزدیک وعده دادند.

این مقام قضائی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع «رونق تولید» اشاره و تصریح کرد: در نشست اخیر با ریاست قوه قضائیه به عنوان یکی از سرفصل‌های دستگاه قضا در سال ۹۸ موضوع رونق تولید مطرح شد چرا که تحریم‌ها، وضعیت اقتصادی را بر مردم دشوار کرده است.

وی افزود: مسئولان اجرایی وظیفه دارند که تسهیل‌کننده و حامی بحث رونق تولید در داخل کشور باشند و به فرموده مقام معظم رهبری این مهم شامل آحاد مردم می‌شود.

دادستان یزد با اشاره به اهمیت بها دادن به سرمایه‌گذار داخلی و اقتصاد مقاومتی به عنوان عوامل مؤثر در رونق تولید، خاطرنشان کرد: البته در مقوله‌ی حل مشکل تولیدکنندگان و صنایع تولیدی، روند اجرایی در حال انجام است و دستگاه قضائی وظیفه ویژه‌ای را در سه سال اخیر برای حمایت از تولید بر عهده گرفته است.

شمس افزود: در همین رابطه نیز در مراکز استان‌ها، ستاد استانی حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در راستای رفع موانع تولید بخش‌های قضائی و اداری راه‌اندازی شده که صلاحیت استانی دارند و این ستادها مشکل بسیاری از صنایع تولیدی را حل کرده است.

وی ضمن اعلام امادگی برای رفع مشکلات یکی از واحدهای تولید کاشی ابرکوه در قالب این ستاد، سالم‌سازی فضای کسب و کار را یکی دیگر از وظایف دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: اگر اقتصاد سالم و عدالت گستر می‌خواهیم، باید سالم‌سازی هم صورت بگیرد لذا موضوع برخورد با مفاسد اقتصادی به صورت بسیار جدی در دستور کار مسئولان قضائی استان قرار گرفته است.

این مقام قضائی از کارگزاران نظام و مسولان استانی و شهرستانی خواست تا از قرار گرفتن در فضای سو استفاده از جایگاه خود برحذر باشند و در این رابطه ابراز کرد: هرچند چنین مواردی در استان اندک است ولی برخورد با همین موارد اندک نیز می‌تواند هم منجر به تقدیر از مدیران سالم و قانع باشد و هم فضای ناامنی برای مدیران متخلف ایجاد کند.

وی با بیان این که اقدامات پیشگیرانه زیادی در برخورد با مفاسد اقتصادی در استان انجام شده و در بسیاری موارد بدون تشکیل پرونده قضائی از مفاسد جلوگیری شده است، افزود: با این وجود در برخی موارد به ناچار برخورد صورت گرفته و پرونده نیز تشکیل شده است به طوری که در همین راستا و علی رغم تمایل دستگاه قضائی در هفته گذشته با همکاری خوب ضابطین دادگستری و مشخصاً دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی استان، سرپرستی مدیریت یکی از شعب بانکی در استان به اتهام ارتشا دستگیر شد که پرونده مذکور در مرحله پیگیری و تحقیقات مقدماتی است.

شمس از دادستان‌های شهرستان‌های استان خواست تا ضمن رعایت حرمت و شأن افراد، مباحث پیشگیرانه را دنبال کنند و هر کجا لازم شد قاطعانه وارد عمل شوند تا دستگاه قضا به طور سالم و صالح پیش رود.

وی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد ضرب و شتم یک پدر شهید مدافع حرم که در فضای مجازی مطرح شد، نیز گفت: درگیری بر سر یک موضوع شخصی و خانوادگی بین دو خانواده ایرانی و افغانی که سال‌ها در کنار هم همسایه بودند، صورت گرفته و منجر به ایراد ضرب تبعه افغانی که پدر شهید مدافع حرم هست، می‌شود.

دادستان یزد در این مورد ادامه داد: ابتدا گزارشی ناقص به قاضی کشیک مبنی بر درگیری ساده داده شد لذا دستور به آزادی طرفین تا تکمیل پرونده و تحقیقات داده شد که در هین جریان متهم متواری شد و این موضوع در دستور دادسرای مرکز استان قرار گرفت که ضمن تعقیب دو مأمور خاطی که متهم را فراری دادند، دستور جلب متهم اصلی نیز صادر شده است.

وی گفت: فرماندهی نیروی انتظامی استان با نیروهای خاطی برخورد و آنها تا رسیدگی به پرونده از فعالیت معلق هستند و علاوه بر این نیز فرد آسیب دیده نیز از حمایت قضائی کامل برخوردار است و با دستور دادستانی هزینه‌های بیمارستان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تقبل شده و در حمایت نظام جمهوری اسلامی، درمان در حال انجام است.

دادستان یزد در مورد این پرونده تاکید کرد: هیچ گونه بحث نژادپرستی و قومیتی و ملی در این حادثه مطرح نبوده و این اطمینان را به خانواده مضروب می‌دهیم که متهم اصلی هم دستگیر و به سزای خود برسد.

شمس در ادامه نیز مبارزه با رباخواری را برجسته‌ترین اقدام «محمد حسین ابراهیمی» دادستان سابق ابرکوه خواند و از وی در این باره قدردانی کرد.

دادستان یزد در پایان نیز تاکید کرد: فلسفه تغییر مدیران، رفع نواقص و بهبودی اوضاع است و خوشبختانه دادستان سابق، این مهم را به خوبی محقق کرد ولی مشکلات هنوز باقی است و این توقع را داریم که دادستان جدید امور مثبت سابق را ادامه دهد و برای رفع نواقص کوشا باشد.

در این مراسم از خدمات دو ساله «محمد حسین ابراهیمی» دادستان سابق ابرکوه تجلیل و «میثم رنجبر» به عنوان دادستان جدید این شهرستان معرفی شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند