فتح الله بیات با بیان اینکه مهم‌ترین بحثی که کارگران قراردادی و پیمانی به دنبال آن هستند بحث امنیت شغلی است، ادامه داد: ما از سال ۸۱ این اتحادیه را تشکیل دادیم و در سال‌های گذشته خیلی‌ها ما را در این زمینه یاری کردند. زحمات زیادی کشیده شده و در ادوار مختلف مجلس به دنبال بحث امنیت شغلی بودیم.

او افزود: مهم‌ترین مشکل کارگران ماده ۷ قانون کار است و تبصره یک و دو آن است اما از سال ۷۹ تا امروز ما بلاتکلیفیم و نمی‌دانیم کارما موقت است یا دائم.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به سوءاستفاده برخی کارفرمایان از قراردادهای موقت کارگران گفت: متاسفانه کارفرمایان در کارهای مستمر به شکل قراردادهای کوتاه مدت از ما کارگران بهره‌کشی می‌کنند.

او ادامه داد: در همین جمع کارگرانی هستند که ۲۶ سال سابقه کار دارند اما هنوز قرارداد یک ساله دارند. آیا این بهره‌کشی نیست؟

بیات با اشاره به اینکه از نمایندگان و دولتمردان می‌خواهیم موضوعات ما را جدی بگیرند، گفت: ۹۵ درصد کارگران در کشور قرارداد موقت دارند.

او افزود: در جامعه جمهوری اسلامی توقع نداریم که وقتی از حق‌الناس دم می‌زنند به این شکل قرارداد منعقد شود. همچنین ما انتظار داریم که در بحث تامین اجتماعی حق و حقوق شاغلین و بازنشستگان رعایت شود اما دولت به سازمان تامین اجتماعی ۱۸۳ هزار میلیارد تومان بدهکار است.

بیات با اشاره به اینکه کارگران در بهترین حالت ۲ میلیون حقوق می‌گیرند، گفت: آیا با این گرانی و بی‌ثباتی یک زندگی بازنشسته اداره می‌شود؟

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند