معاون وزیرامورخارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد: آمریکا با تمام توان سیاست به شکست کشاندن کامل برجام را پیگیری و کشورهای جهان را از انجام تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران می ترساند.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت : علیرغم اجرای تمام و کمال تعهدات ایران در برجام ، که تاکنون ۱۲ بار به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده ، اما بدلیل اقدامات آمریکا ، تاکنون ایران نتوانسته از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، این مقام روسی در ادامه بیان کرد: آمریکا با تمام توان ، سیاست به شکست کشاندن کامل برجام را پیگیری و کشورهای جهان را از انجام تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران می ترساند.

وی با انتقاد از اقدامات غیرقانونی و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی آمریکا ، گفت : براساس مفاد برجام که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ، جنبه رسمی و قانونی پیدا کرده است ، کشورهای جهان حق دارند با ایران مبادلات اقتصادی انجام دهند .

مذاکره کننده ارشد روسیه در گفتگوهای هسته ای پنج بعلاوه یک ، افزود : واشنگتن با زیرپا گذاشتن اصول و قواعد بین المللی و قطعنامه شورای امنیت ، کشورهای دیگر را تهدید می‌کند که در صورت هرگونه معامله با ایران ، مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

این دیپلمات ارشد روسی با اشاره به اینکه کشورهای باقیمانده در برجام باید اقدامات عملی برای بهره مند شدن ایران از منافع اقتصادی برجام را اجرایی کنند ، گفت : هیچگونه تغییری در مواضع روسیه ایجاد نشده و مسکو به همکاری های خود با ایران ادامه خواهد داد.

آمریکا بدنبال بحرانی شدن وضعیت ایران است

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری هفتگی خود با خبرنگاران، بار دیگر با اعلام مخالفت با تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا تلاش می کند همه اقدامات دولت ایران را محدود کند تا وضعیت داخلی در این کشور پیچیده و اقدامات خارجی آن در جهان دشوار شود.

به گزارش اسپونتیک ماریا زاخارووا گفت: اقدامات آمریکا همه ابعاد سیاست داخلی ایران و فعالیت های آن در سطح بین المللی را دربرمی گیرد.

وی تصریح کرد: تصمیم آمریکا برای تمدید نکردن معافیت هشت کشور از تحریم خرید نفت ایران را بخشی از استراتژی جهانی آمریکا علیه ایران می دانیم و آن را محکوم می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما مخالفت خود را با اصل تحریم های یکجانبه اعلام کردیم که از سوی تشکیلات بین المللی ازجمله شورای امنیت که تحریم ها را مشروع می کند تایید نشده است.

وی افزود: آنچه که مربوط به ایران می شود بارها اعلام کرده ایم که با سیاست های ضدایرانی آمریکا مخالفیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: اهداف اعلام شده از سوی آمریکا حتی اگر با تلاش آمریکا مطلوب بنظر برسد، با سیاست مشخص تحریم های یکجانبه هیچ وجه مشترکی ندارد. در واقع این فشار علنی و بسیار خصمانه بر یک کشور مستقل است.

زاخارووا چند روز پیش در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا هم تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم و تایید کرد که این سیاست از دیرباز در دستور کار ایالات متحده قرار داشته است.

گفتنی است، کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی کند به عبارتی هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه اخیر و ضد ایرانی ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت برای خریداران نفت ایران اظهار داشت: با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های موردنظر، جمهوری اسلامی ایران اصولاً ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.

بااین‌حال، با توجه به تأثیرات منفی عملی این تحریم‌ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت‌ها، وزارت امور خارجه به‌صورت مستمر با تمامی نهادهای ذی‌ربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین‌المللی و همسایگان صورت داده است.

وی افزود که نتیجه این تماس‌ها و رایزنی‌های داخلی و خارجی به مراجع عالی تصمیم‌گیری منعکس‌ شده و به‌زودی تصمیم مقتضی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند