سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به کار خود پایان داد.

مراسم با قرائت قرآن و سرود ملی آغاز شد و در ادامه  اجرای موسیقی به شیوه آکاپلا آغازگر برنامه های اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر در تالار وحدت بود.

در ادامه مراسم سیدرضا میرکریمی گفت: در ۴ سال فعالیت جشنواره به دنبال ایجاد جایگاه برای آن بودیم. در این دوره جشنواره با تحریم های ناعادلانه مواجه بودیم که به جز اقتصاد حوزه فرهنگ و هنر را هم تحت تاثیر قرار داده بود اما قدرت سینمای ایران باعث شد بزرگان سینما دعوت ما را بپذیرند و جشنواره به خوبی برگزار شود.

 اولین جایزه ای که در جشنواره اهدا شد به بخش نت پک اختصاص داشت. مستند «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران جایزه اول این بخش را از آن خود کرد.

در ادامه جایزه بین الادیان با حضور داوران این بخش اهدا شد. «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان دیپلم افتخار این بخش را دریافت کرد.

بهترین فیلم بلند بخش جلوه گاه شرق از دیدگاه منتقدان به فیلم «اعلان» از کشور ترکیه و بلغارستان رسید.

همچنین دیپلم افتخار صلح با حضور سرپرست سازمان سینمایی و رضا کیانیان مدیر کاخ جشنواره به «امینه» از کشور سوریه اهدا شد.

جایزه بعدی به بخش محمد امین اختصاص داشت که  رضا کیانیان درباره این جایزه  توضیح داد: پیامبر ما برای تکامل اخلاق مبعوث شد و این جایزه به فیلمی تقدیم می‌شود که دغدغه اصلی اش اخلاق است.

جایزه «محمد امین» جشنواره سی‌وهفتم به فیلم «حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند تعلق گرفت.

 بهترین فیلم اول جشنواره هم به فیلم «جوان روسی» از کشور روسیه رسید.

 بهترین فیلم کوتاه آسیایی به «قربانی» ساخته مهدی محمدی نژادیان از ایران رسید و تندیس بهترین کارگردانی آسیایی هم به هو منگ کارگردان فیلم سینمایی «عبور از مرز» از کشور چین اهدا شد.

فیلم شکستن همزمان بیست استخوان جایزه بهترین فیلم بلند آسیایی را هم دریافت کرد.

نوید محمودی تهیه‌کننده این اثر که دوباره روی سن آمد گفت: من سی و چهار سال است درایران مهاجر هستم اما هنوز قوانینی وجود دارد که دست ما را برای محبت به هم بسته است امیدوارم فیلم بعدی ما در فجر ملی باشد.

همچنین تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به «جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی از کشور ایران رسید.

طالبی در پیام ویدیویی که برای این جشنواره ارسال کرده بود عنوان کرد: این جایزه را به نیلوفر روزبهانی اهدا می‌کنم که به همراه دوستش از پلی در اصفهان پرید تا خودکشی کند ولی به طرز معجزه‌آسایی زنده ماند. از همه نیلوفرهای ایران می‌خواهم به زندگی فکر کنند زندگی با همه سختی‌ها شیرین است.

نیلوفر روزبهانی در این بخش روی صحنه آمد و جایزه را دریافت و از محمدعلی طالبی بابت این جایزه سپاسگزاری کرد.

تندیس بهترین کارگردانی آسیایی هم به هو منگ کارگردان فیلم سینمایی «عبور از مرز» از کشور چین اهدا شد.

بهترین فیلم بلند آسیایی؛ شکستن همزمان بیست استخوان

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی هم به فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از کشور افغانستان اهدا شد.

نوید محمودی تهیه‌کننده این اثر اظهر کرد: من سی و چهار سال است درایران مهاجر هستم برخی از قوانین دست محبت ما را به هم بسته است به مهاجرین محبت کنید چون بی سرزمینی غم بزرگی است. امیدوارم فیلم بعدی ما در فجر ملی باشد تا در بخش‌های مختلف هنر دوستان ما مورد تقدیر قرار بگیرد.

تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به «جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی از کشور ایران رسید.

طالبی در پیام ویدیویی که برای این جشنواره ارسال کرده بود عنوان کرد: این جایزه را به نیلوفر روزبهانی اهدا می‌کنم که به همراه دوستش از پلی در اصفهان پرید تا خودکشی کند ولی به طرز معجزه‌آسایی زنده ماند. از همه نیلوفرهای ایران می‌خواهم به زندگی فکر کنند زندگی با همه سختی‌ها شیرین است.

نیلوفر روزبهانی در این بخش روی صحنه آمد و جایزه را دریافت و از محمدعلی طالبی بابت این جایزه سپاسگزاری کرد.

ادامه مراسم به معرفی برگزیدگان بخش سینمای سعادت اختصاص داشت و داوران این بخش به روی صحنه آمدند.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا- پتی از سوئد اهدا شد.

سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین طراحی لباس به فیلم «پرنده بهاری» از چین رسید.

نوید محمد زاده برای معرفی بهترین بازیگر مرد پشت میکروفن رفت و به نمایندگی از هیات داوران این تندیس را به علی مصفا اهدا کرد.

در ادامه نوبت به اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد رسید که نوید محمدزاده به نمایندگی از هیأت داوران برگزیدگان این بخش را معرفی کرد. دیپلم افتخار این بخش به علی مصفا برای فیلم جهان با من برقص رسید و  سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر به جسپر کریستنسن برای فیلم «پیش از ژاله» به کارگردانی مایکل نوئر از دانمارک رسید.

 مارتینا آپوستولووا بازیگر فیلم «ایرینا» به کارگردانی نادژدا کزه‌وا از کشور بلغارستان تندیس بهترین بازیگر زن را گرفت.

تندیس سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه به گرنوت کرا و اولیور هافنر برای فیلم «واکرسدوروف» به کارگردانی اولیور هافنر از آلمان اهدا شد.

اما تندیس بهترین کارگردانی جشنواره سی و هفتم برای فیلم سینمایی «جهان با من برقص» به سروش صحت از ایران اهدا شد. صحت بعد از دریافت جایزه گفت: به من میگفتند فیلمت حال خوبی دارد که فکر میکنم دلیلش کار‌گروهی آن بود، برای اینکه حال همه ما خوب باشد باید به اختلاف نظرها و اختلاف دیدگاه هایمان احترام بگذاریم.

اما نوبت به انتخاب بهترین فیلم جشنواره سی و هفتم رسید که تندیس زرین این بخش با حضور رضا میرکریمی و پل شرایدر به فیلم «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین از روسیه اهدا شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند