به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، به گفته سه دیپلمات، تماس اولیه از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین به معنای چراغ سبز ایالات متحده برای حمله خلیفه حفتر، فرمانده کل نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به طرابلس، پایتخت لیبی توسط نیروهای او بوده است.

این اطلاعات فراتر از بیانیه روز جمعه کاخ سفید درباره تماس تلفنی ۱۵ آوریل بین ترامپ و حفتر است. این مساله که رئیس‌جمهوری ایالات متحده به طور ضمنی خلیفه حفتر را به رسمیت شناخته است، به طور ناگهانی دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی به رهبری فایز السراج، نخست‌وزیر لیبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گفته دو منبع مطلع، مکالمه ترامپ و خلیفه حفتر پس از سفر نهم آوریل عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر به آمریکا و دیدار او با رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت. ترامپ همچنین با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی تلفنی گفت‌وگو کرد. او از حامیان ژنرال حفتر است. این گفت‌وگو یک روز پیش از صدور بیانیه کاخ سفید درباره صحبت ترامپ و حفتر انجام شد.

در بیانیه کاخ سفید گفته شد، ترامپ درباره "تداوم تلاش‌های مبارزه با تروریسم" تاکید کرده و "بر نقش مهم فیلد مارشال حفتر در مبارزه با تروریسم و تضمین ذخایر نفتی لیبی" تاکید کرده است. یک روز پس از آن، یک سخنگوی کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود، گفت محتوای گفت‌وگوی تلفنی حفتر و ترامپ اینگونه نبوده است اما توضیح بیشتری نداد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند