محمد جواد ظریف روز چهارشنبه پس از دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، در جمع خبرنگاران این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما نفت خود را می فروختیم و به فروش آن هم ادامه می دهیم. ما دوام می آوریم و مردم ما به آمریکا نشان خواهند داد که نمی توانند از طریق فشار به توافقی با ایران دست یابند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: مهم آن است که جامعه بین المللی برای خودشان تعیین کنند که آیا می پذیرند یکی از اعضای دائم شورای امنیت به جامعه بین المللی بگوید که آنها مجبورند یک قطعنامه شورای امنیت را نقض کنند وگرنه به خاطر رعایت قانون با مجازات روبرو خواهند شد.

ظریف اضافه کرد: این نخستین بار در تاریخ است که برخی آشکارا تهدید می کنند که اگر قانون را رعایت کنید، مجازات خواهید شد. این چیزی است که جامعه بین المللی باید به آن واکنش نشان دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما بر اساس واکنش جامعه بین المللی تصمیم خواهیم گرفت، ما که حداقل امید نداریم این دولت (آمریکا) عقلانیت به خرج دهد اما نظاره خواهیم کرد که جامعه بین المللی چگونه به این غیرعقلانیت واکنش نشان می دهد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره برنامه های خود در این سفر هم گفت: امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح صحبت کردم.

ظریف افزود: ما صحبت کردیم که جامعه بین المللی بیش از این نیازمند حرکت در مسیر چندجانبه گرایی و مبارزه با افزایش یکجانبه گرایی است که به ویژه از سوی آمریکا اعمال می شود.

وی با بیان اینکه این مسایل را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم مطرح کرده است، ادامه داد: همچنین فرصتی دارم تا با دبیرکل و رئیس مجمع عمومی و همچنین با چندین نفر از اندیشمندان در نیویورک دیدار داشته باشم تا درباره نیاز به چندجانبه گرایی و جلوگیری از شیوه ای که برخی در واشنگتن بر اساس قانون جنگل می خواهند به آن بپردازند، تبادل نظر کنیم. 

رئیس اضافه کرد: شاهد هستیم که نمونه های زیادی از یکجانبه گرایی و سیاست های غیرقانونی به وسیله آمریکا دنبال می شود. من فکر می کنم که برای جامعه بین المللی نه فقط برای ایمنی ایران، نه فقط برای ایمنی منطقه بلکه برای ایمنی جهان مهم باشد.

**امیدواریم عقلانیت به کاخ سفید بازگردد 

وزیر امور خارجه درباره انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا هم اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به من ارتباطی ندارد بلکه به خود مردم آمریکا مربوط است تا تصمیم بگیرند اما امیدوارم که عقلانیت به کاخ سفید بازگردد.

ظریف با بیان اینکه این دولت تعداد زیادی از توافق ها و کنوانسیون های بین الملی را دوست ندارد، افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ یک قطعنامه شورای امنیت است.قطعنامه ای که الحاق بلندی های اشغالی جولان یا الحاق قدس شریف به حاکمیت صهیونیست ها را رد می کند، هم متعلق به شورای امنیت سازمان ملل هستند.

وی با طرح این سوال که چه اتفاقی خواهد افتاد، ادامه داد: کم کم این دولت می آید و به کل جهان عرب یا بقیه جامعه بین المللی می گوید که این موارد غیرقانونی را بپذیرند و گرنه با مجازات ایالات متحده روبرو خواهند شد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: من فکر می کنم که آنها باید پیش از اینکه این قاعده عملی شود، تصمیم بگیرند. من فکر می کنم جامعه بین المللی نیاز به تصمیم گیری دارد پیش از آنکه این دولت(آمریکا) از واکنش آنها برداشت نادرستی بگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند