دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به اعضای کارکنان کاخ سفید و دولت دستور داده، مراسم سالانه شام انجمن خبرنگاران کاخ سفید را تحریم کنند.

 به نقل از روزنامه گاردین، این تصمیم ترامپ بدنبال دور جدید حملات وی به رسانه ها اتخاذ شده است.

رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده که برای سومین سال متوالی در این مراسم که روز شنبه هفتم اردیبهشت ماه در واشنگتن برگزار و اخبار مربوط به آن در تلویزیون پخش می شود، شرکت نخواهد کرد.

ترامپ این مراسم را «منفی» و «کسل کننده» توصیف کرده وگفته که به جای شرکت در آن، در گردهمایی دیگری حضور می یابد که قرار است با عنوان گردهمایی «عظمت را بار دیگر به آمریکا باز می گردانیم» در «گرین بای» ایالت ویسکانسین برگزار شود.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز در این زمینه گزارش داد: این تصمیم را «بیل مک گینلی» در جلسه صبح کابینه اعلام کرد و این موضوع بسیاری از کسانی را که تاکنون دعوت به این مراسم را پذیرفته بودند، به شکل ناخوشایندی متعجب ساخته است.

ضیافت شام انجمن خبرنگاران کاخ سفید از زمان تاسیس در سال ۱۹۱۴ تقریبا هر ساله با حضور روسای جمهوری آمریکا برگزار شده است.

این گروه برای بورسیه تحصیلی پول جمع آوری می کند، به گزارشگری خوب جایزه می دهد و به متمم نخست قانون اساسی آمریکا در حمایت از مطبوعات آزاد احترام می گذارد.

مقام های کاخ سفید در مراسم ضیافت سال ۲۰۱۷ غایب بوده اند اما سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) افرادی همچون «کلین کانوی» مشاور ترامپ، «سارا سندرز» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفیدو «شان اسپایسر» سلف او به همراه «رینس پاریباس» رئیس سابق ستاد کارکنان کاخ سفید و «کریستن نیلسن» وزیر وقت امنیت داخلی در آن شرکت داشتند.

ترامپ بشدت رسانه های اصلی در آمریکا را محکوم و آنها را متهم به «اخبار جعلی» کرده است.

وی به حامیانش دستور داده کانال فاکس نیوز شبکه محبوب خود را دنبال کنند.

انتقادهای ترامپ بدنبال انتشار گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا تشدید شد.

این گزارش جزییاتی را از تلاش های ترامپ برای جلوگیری از ادامه این تحقیقات در اختیار گذاشته اما از ارائه چنین نتیجه ای که وی مرتکب جرم شده، خودداری کرده است.

ترامپ همچنین نشست های روزانه با خبرنگاران را که با حضور سارا سندرز برگزار می شد، لغو کرده است.

روز گذشته(سه شنبه) با ورود به چهل وسومین روز، طولانی ترین مدت برگزار نشدن جلسات توجیهی با خبرنگاران به ثبت رسید.

از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون دو بار چنین جلساتی برگزار شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند