رویترز گزارش داد، از صبح امروز سه شنبه بزرگترین فاز از انتخابات هند آغاز شد و مردم ایالت «گجرات» که زادگاه «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور است به پای صندوق می‌روند.

 

در این ایالت در مجموع ۱۸۸ میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن هستند و گفته می‌شود که مودی نیز رأی خود را در این ایالت به صندوق می‌اندازد.

انتخابات هند تا تاریخ ۱۹ ماه می (۲۹ اردیبهشت) ادامه داشته و شمارش آراء در تاریخ ۲۳ می انجام خواهد شد.

این انتخابات را یک نوع همه پرسی در مورد عملکرد پنج ساله دولت نارندرا مودی تلقی می‌کنند. او با مانور بر روی مسائلی نظیر برخورد با پاکستان تلاش داشته تا هر چه بیشتر آراء هندوها را به خود جلب کند.

اما مخالفان دولت هند از او به دلیل بیکاری و فشار بر طبقات ضعیف جامعه انتقاد می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری &#۳۹;ان دی تی وی&#۳۹; ایالت های بیهار، گجرات، کارناتا، کرالا، ماهاراشترا، اوتار پرادش و بنگال غربی، هفت ایالت مهم هستند که امروز رای گیری در آنها انجام می شود.

مرحله دوم انتخابات هند ، 18 آوریل(29 فروردین ) به پایان رسید. در این مرحله 67 درصد از افراد واجد شرایط رای خود را به داخل صندوق ها انداختند.

 
در مرحله نخست انتخابات که 11 آوریل (22 فروردین) به پایان رسید سطح مشارکت مردم در انتخابات 69 درصد اعلام شد.

۹۰۰ میلیون نفر از شهروندان هندی واجد شرایط شرکت در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۹ هستند.

 
رای دهندگان برای انتخاب 543 نماینده پارلمان به پای صندوق های رای می روند.

طبق آخرین آمار کمیته انتخابات هند در خصوص احزاب سیاسی، این کشور دارای دو هزار و ۲۹۲ حزب سیاسی می باشد. این احزاب شامل ۷ حزب ملی و ۵۹ حزب ایالتی ثبت شده و شناخته شده در هند می باشند.

در میان احزاب مهم سیاسی هند، حزب کنگره که بنیانگذار آن گاندی و نهرو بودند، حزب بهاراتیا جاناتا (بی، جی، پی) که دارای گرایش‌های شدید نژادی و هندو است، و حزب کمونیست مارکسیست هند(CPI-M) از بزرگترین احزاب و فراگیر به‌شمار می‌روند.

 
 
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند