رویترز گزارش داد، «جرالد نادلر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای گفت که «دان مک گان» مشاور پیشین دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را احضار کرده است.براساس این احضاریه، مک گان باید تا هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) مدارک خواسته شده را به این کمیته ارسال کرده و در ۲۱ این ماه (۳۱ اردیبهشت) در این کمیته حضور یابد.

به گفته نادلر، مک گان برای پاسخ دادن به پرسش های اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیرامون احتمال پیشگیری از اجرای عدالت از سوی ترامپ احضار شده است.این کمیته پس از اینکه «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در گزارش خود به مک گان اشاره کرد، این اقدام را انجام می دهد.

در این گزارش آمده است که ترامپ همزمان با تحقیقات مولر از مک گان خواسته است که برای اخراج وی از وزارت دادگستری آمریکا اقدام کند.

گزارش مولر که هفته گذشته پس از مدت ها انتظار منتشر شد به این نتیجه نرسیده است که ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه تبانی داشته و از اقدامات متعددی از رئیس جمهوری آمریکا که می تواند تلاش برای تاثیرگذاری بر تحقیقات وزارت دادگستری به حساب آید، سخن به میان آورده است.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در حالی معتقد است که گزارش مولر شواهد محکمی مبنی بر نقش ترامپ در پیشگیری از اجرای عدالت دربر دارد، که اعضای جمهوریخواه این کمیته نتیجه گیری در این باره را زودرس می دانند.

براساس گزارش مولر، ترامپ اوایل سال ۲۰۱۷ مک گان را مامور کرده بود که به «راد روزنستاین» معاون وزیر دادگستری آمریکا بگوید که مولر به دلیل تضاد منافع باید اخراج شود. پس از انتشار گزارش مولر در حالی که انتظار می رفت با توجه به نتیجه گیری این گزارش فشار علیه ترامپ کاسته شود، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر با تهدید استیضاح مواجه شده است.

بسیاری از اعضای دمکرات کنگره آمریکا ضمن درخواست از وزارت دادگستری این کشور برای انتشار متن بدون سانسور این گزارش، اتهام پیشگیری از اجرای عدالت از سوی ترامپ را تقویت کرده و خواستار استیضاح او شده اند.

الیزابت وارن سناتور دمکرات و نامزد مطرح این حزب برای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا نیز رسما خواستار آغاز فرآیند استیضاح ترامپ شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند