در ابتدای این جلسه که با حضور دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در دانشگاه‌ها برگزار شد؛ دکتر غلامی طی سخنانی با گرامیداشت فرا رسیدن سال ۱۳۹۸ و اعیاد ماه شعبان گفت: امیدواریم در سال جدید با همکاری و همفکری اعضای محترم شورا بتوانیم کارهای مهم‌تر و اساسی‌تر در راستای تحقق اسناد بالادستی و ارتقا جایگاه فرهنگی دانشگاه‌ها انجام دهیم.

ارائه گزارش کوتاه از تدریس درس فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین قریشی معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در دانشگاه‌ها گزارش کوتاهی از تدریس درس فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در برخی دانشگاه‌ها ارائه کرد و گفت: این درس بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جز دروس الزامیست و تدریس این درس با عنوان درس اختیاری در برخی دانشگاه‌ها، خلاف مصوبه مذکور است.

پس از ارائه این گزارش مقرر شد با توجه به اهمیت درس فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، موضوع توسط معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بررسی و گزارش آن در جلسات آتی شورا ارائه شود.

بحث و بررسی پیشنهادهای اصلاحی و تکمیلی آئین نامه انضباطی دانشجویان

دستور اصلی جلسه ۳۲۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ بحث و بررسی پیشنهادهای اصلاحی و تکمیلی "آئین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه جلسه ۳۵۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۳۷۴/۶/۱۴ " بود که حجت الاسلام و المسلمین شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این مورد گفت: اصلاحیه پیشنهادی و تکمیلی مصوبه"آئین نامه انضباطی دانشجویان" از سوی معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شده است.

آئین‌نامه انضباطی فعلی پاسخگوی نیازهای دانشگاه‌ها نیست

پس از سخنان حجت الاسلام والمسلمین شاطری، دکتر امامی رضوی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تشریح لزوم اصلاح این آئین‌نامه گفت: به دلیل نوع خاص ارائه خدمات در حوزه پزشکی و ملاحظات موجود در موضوع اخلاق پزشکی، آئین‌نامه انضباطی فعلی پاسخگوی نیازهای دانشگاه‌ها نیست و نقایص زیادی در این زمینه مشاهده می‌شود.

وی افزود: یکی از اشکالات موجود در حوزه آموزش است که باید برطرف شود.

ضرورت توجه به اخلاق حرفه‌ای در تکمیل آئین نامه

پس از سخنان دکتر امامی رضوی، دکتر فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: در آئین نامه پیشنهادی تلاش شده تا در تکمیل آئین نامه انضباطی موجود، موضوع اخلاق حرفه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

«مسئولیت اجتماعی» جایگزین واژه "انضباطی" شود

دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این زمینه گفت: اصل واژه "انضباطی" که سال‌هاست به کار گرفته می‌شود به نوعی تحریک کننده و حساسیت‌زاست و به جای این واژه می‌توان از واژه‌های مناسب‌تری مانند «مسئولیت اجتماعی» استفاده کرد تا از بار معنایی منفی واژه "انضباطی" کاسته شود.

وی افزود: واژه «مسئولیت اجتماعی» انطباق با فرهنگ و سنت دینی ما در اسلام دارد که در بعضی از آیات قرآن کریم بر مسئولیت انسان تاکید شده است. إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولَٰئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا (سوره اسرا – ۳۶).

دکتر عاملی گفت: نگاهی که به مسئولیت اجتماعی است به نوعی بار حقوقی دارد و اخلاق حرفه ای در فضای دانشگاهی نیز می‌تواند بر همین و با نگرش اسلامی تعریف شود که به طور طبیعی وزن حقوقی و حتی کیفری و جزایی پیدا می‌کند.

پس از سخنان دکتر عاملی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: با توجه به گذشت بیش از دو دهه از زمان تصویب این آئین نامه، شاید اصلاح کلی آن ضروری باشد؛ چرا که در طول گذشت این سال‌ها حتی نام برخی از نهادهای مورد اشاره در این آئین‌نامه نیز تغییر یافته است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه و با رأی مثبت اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پیشنهادهای اصلاحی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با در نظر گرفتن نظرات ارائه شده، به تصویب رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند