شهروندان نیویورکی نگرانی هایی جدی در خصوص سیستم های نوظهوری دارند که اخیرا در سطح شهر و به ویژه در مکان هایی مثل مترو نصب شده اند. اما سوال این است که آیا این دوربین ها واقع با هدف تشخیص چهره و بررسی هویت شهروندان استفاده می شوند؟

در شرایطی که سانفرانسیسکو، در آستانه تبدیل شدن به اولین ایالتی است که  ممنوعیت نظارت بر تشخیص چهره  را تصویب می کند، نیویورک شاهد تغییراتی نظارتی برای شناسایی هویت شهروندان است.

اخیرا مترو شهر نیویورک، شاهد  مانیتور تشخیص چهره مشابه با مانیتورهایی است که با هدف نظارت استفاده می شوند.این موضوع باعث شده بسیاری از شهروندان نیویورک احساس ناامنی و نگرانی کنند. اما آلیس فونگ، تحلیلگر دولتی در نیویورک تایمز که تحولات دوربین های نظارتی را دنبال می کند معتقد است: "هیچ قابلیتی برای شناسایی افراد در این تکنولوژی وجود ندارد. کل این فرایند با هدف بررسی وضعیت افرادی که در حال عبور و مرورند عمل می کند. "

وی ادامه داد: "این دوربین ها صرفا به منظور جلوگیری از فرار از پرداخت هزینه بلیت ها یا تخلفات رفتاری خطرناک استفاده می شود."

اما از مدت ها قبل، موضوع نظارت بر وضعیت شهروندان در نیویورک مورد توجه نهادهای مختلف بوده است. بسیاری از نهادهای مدنی و فعلل در حوزه حقوق بشر می گویند نظارت بر شهروندان می تواند خطرناک باشد. تا این لحظه هیچ یک از نهادهای رسمی شهر نیویورک در خصوص ماهیت این تکنولوژی های نظارتی واکنشی نشان نداده اند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند