«جان کِمپ» در رویترز از مذاکرات پشت پرده بن سلمان با ترامپ با موضوع فشار بیشتر به ایران (و نیز ونزوئلا) و پرداخت هزینه آن از جیب ریاض نوشته و تأکید کرده است که ممکن است این بار عربستان نتواند بار فشار به ایران را تحمل کند. 

عربستان قبلاً اعلام کرده بود در قبال کاهش فروش نفت ایران و ونزوئلا می‌تواند نفت جایگزین را تأمین کند اما ظاهراً نتوانسته است بیش از این به تولیدکنندگان خود فشار بیاورد، چراکه با کمبود منابع مواجه شده است.

از سوی دیگر آمریکا تا هفته اول ماه «می» یا باید تحریم‌های بیشتر به ایران را با لغو معافیت خرید نفت ۸ کشور اجرا کند و یا مجبور شود معافیت ۸ کشور را تمدید کند.

بر اساس مذاکرات پنهانی دو کشور به عربستان امیدی نیست{به گفته جان کمپ} و اگر عربستان اظهار ناتوانی کند، معافیت مذکور تمدیدشده و ایران می‌تواند به فروش تا ۱ میلیون بشکه نفت ادامه دهد.

آنچه اوضاع را برای تیم ترامپ سخت کرده این واقعیت است که با کاهش عرضه قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته و کارشناسان از افزایش ادامه‌دار قیمت نفت گفته‌اند که این موضوع ترامپ را ترسانده است.

به گفته کارشناسان به ازای هر یک دلار افزایش قیمت نفت، مردم آمریکا باید ۵ میلیارد دلار بیشتر بپردازند و کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا باعث می‌شود تا آمریکا مجبور به هزینه میلیاردی در این زمینه شود.

از ابتدای سال میلادی در هر بشکه نفت خام شاهد افزایش ۲۲ سنتی قیمت بودیم که کاهش عرضه اوپک و تحریم‌ها دلیل بالا رفتن آن بوده است.

فشاری که با افزایش قیمت ۸۰ دلاری نفت در هر بشکه به آمریکایی‌ها خواهد آمد بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار خواهد بود و بنابراین ترامپ در این زمینه احتیاط بیشتری خواهد کرد.

هرچند آمریکا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است و نفتی‌ها سود هم خواهند برد، اما افزایش قیمت نهایی روی بنزین مصرفی فشار مستقیمی را روی مردم می‌آورد و این برای ترامپ که سال ۲۰۲۰ انتخابات در پیش دارد، خوب نیست.