محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما در سوریه بودید و با رئیس‌جمهور سوریه صحبت کردید  آیا پیام آشکاری  از سوریه به ترکیه یا از اردوغان به سوریه داشتید و اینکه نتیجه مذاکرات آستانه به کجا رسیده و چه آمادگی‌هایی از سوی ترکیه برای شرق فرات وجود دارد؟، گفت: من با بشار اسد دیدار داشتم و گزارشی از گفت‌وگوی خود را به آقای اردوغان ارائه خواهم داد. ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران دوست داریم تمام کشورهای همسایه روابط خوب و رو به جلویی با هم داشته باشند.

وی تاکید کرد: هیچ وقت در امور داخلی کشورها و روابط بین‌المللی کشورها دخالت نمی‌کنیم اما تمایل خود را اعلام خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: درمورد کمیته قانون اساسی ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران و سوریه و ترکیه گفت‌وگوهای خوبی داشتیم همچنین با نماینده سازمان ملل رایزنی کردیم. سوریه هم به طور جداگانه با نماینده سازمان ملل متحد گفت‌وگوهایی داشته است.

وی افزود: امیدواریم دو موضوع که برای شروع کار کمیته قانون اساسی مهم است هرچه سریعتر حل و فصل شود. یکی ترکیب کلی کمیسیون است و دوم اصول حاکم بر کار کمیسیون. اما جزئیات را باید خود مردم سوریه تصمیم بگیرند.

ظریف خاطرنشان کرد: جلسه آینده روند آستانه در طول روزهای بعد در قزاقستان برگزار خواهد شد و ما امیدواریم با همکاری دوستان خود و با مشارکت سوریه‌ بتوانیم این را یک مرحله و یک گام به جلو برویم.

وی اظهار داشت: در پاسخ به سوال سوم ما از نگرانی دوستان ترکیه‌ای نسبت به تهدیدها اطلاع داریم. همواره به دوستانمان در منطقه اعلام کردیم بهترین راه برای امنیت، استقرار نیروهای سوریه و ترکیه و دوری از حرکات تروریستی علیه مردم ترکیه و سوریه است. امنیت و آرامش مردم ترکیه برای ما مهم است و همکاری‌های خوبی هم در این باره با هم داشتیم.