رقابت قهرمانی این فصل به اندازه‌ای فشرده و جذاب شده که پرسپولیس به‌عنوان شانس اول قهرمانی در حال حاضر می‌تواند با کسب ۱۲، ۸ یا حتی ۶ امتیاز قهرمان شود یا در بدترین حالت ممکن با کسب دو تساوی مقابل ذوب‌آهن و سپاهان و باخت به تراکتورسازی تا رده چهارم جدول هم برسد. به همین خاطر در شرایط فعلی نه می‌توان درباره قهرمانی پرسپولیس به طور صد‌در‌صد نظر داد و نه درباره قهرمان نشدنش. در مجموع اما پرسپولیس برای قهرمان شدن سه مسیر متفاوت پیش‌رو دارد که با کسب ۶، ۸ یا ۱۲ امتیاز می‌تواند جام را در پایان فصل بالای سر ببرد.

جنگ ۵ تیم بالای جدولی برای قهرمانی به اندازه‌ای نفسگیر است که تنها یک لغزش کوچک می‌تواند سرنوشت تیم‌ها را در این مسیر تغییر دهد. پرسپولیس گرچه با غلبه بر سایپا و افزایش فاصله خود با سایر مدعیان، شانس اول قهرمانی لیگ هجدهم به حساب می‌آید اما حضور این تیم در ۳ تورنمنت نفسگیر در طول ۴۵ روز آینده، کارش را برای موفقیت در مسابقات پیش‌رو سخت می‌کند.

پرسپولیسی‌ها در این ۴۵ روز، باید با ۹ یا ۱۰ تیم (در صورت حضور در فینال جام حذفی) بازی کرده و سرنوشت خود در این فصل را روشن کنند. انجام ۵ بازی در لیگ برتر، ۳ بازی در لیگ قهرمانان و یک دیدار قطعی در جام حذفی مقابل سپاهان می‌تواند شرایط پرسپولیس را از صفر تا صد تغییر دهد. نکته مهم این است که پرسپولیس همچنان هر ۴ روز یک بار بازی خواهد کرد.

شاگردان برانکو ایوانکوویچ در این بازه ۶ سفر دیگر خواهند داشت که در دو سفر، به خارج از کشور (امارات و ازبکستان) می‌روند. شاید سخت‌ترین بازه زمانی برای این تیم از ۲۸ فروردین تا ۱۶ اردیبهشت باشد که باید با ذوب‌آهن در اصفهان، سپاهان در تهران، تراکتورسازی در تبریز، الاهلی در امارات و پاختاکور در ازبکستان مقابله کند.

۱۲ امتیاز، حداکثر امتیاز مورد نیاز پرسپولیس برای هت‌تریک در قهرمانی است. تراکتورسازی نزدیک‌ترین رقیب پرسپولیس در جدول رده‌بندی ۴۹ امتیاز دارد. این تیم در صورت پیروزی در ۵ دیدار باقیمانده، ۶۴ امتیازی می‌شود. پرسپولیس نیز در حال حاضر دارای ۵۴ امتیاز است. در این شرایط اگر این تیم ۱۰ امتیاز بگیرد از نظر امتیاز با تراکتورسازی برابر خواهد شد و تفاضل گل تیم قهرمان را مشخص خواهد کرد اما پرسپولیس برای قهرمانی بی‌حرف و حدیث احتیاج به بیش از ۱۰ امتیاز دارد. پیروزی تراکتورسازی در همه بازی‌ها به معنای باخت پرسپولیس در بازی رو‌دررو با تراکتورسازی است و از نظر ریاضی، سرخپوشان تهرانی قادر به کسب ۱۱ امتیاز در ۴ بازی دیگر نخواهند بود و پرسپولیس نیازمند هر ۱۲ امتیاز باقیمانده برای قهرمانی خواهد بود.

مسیر قهرمانی پرسپولیس اما با امتیازی کمتر از این هم میسر می‌شود. همانطور که شکست در دیدار رودررو با تراکتورسازی کار قهرمانی پرسپولیس را مشکل می‌کند این تیم با غلبه بر رقیب تبریزی خود، مسیر هموارتری برای فتح جام دارد. تراکتورسازی در صورت باخت مقابل پرسپولیس و پیروزی در ۴ دیدار باقیمانده ۶۱ امتیازی می‌شود و پرسپولیس در مجموع با کسب ۸ امتیاز در ادامه فصل، این فصل را در رتبه نخست به پایان خواهد رساند.

مرور تاریخ لیگ برتر نشان می‌دهد که کسب متوسط ۲ امتیاز از هر بازی برای قهرمانی کافی است و در ادوار گذشته حداکثر یک تیم در یک فصل موفق به ثبت چنین حدنصابی شده و نهایتاً عنوان قهرمانی را به دست آورده است. پرسپولیس برای به دست آوردن چنین میانگینی احتیاج به ۶۰ امتیاز دارد و با کسب ۶ امتیاز به این میزان خواهد رسید.

همه این معادلات برای پرسپولیس در شرایطی رقم می‌خورد که هر یک از بازی‌های پیش‌رو در حکم فینالی است برای این تیم و سایر رقبایی که می‌خواهند برای قهرمانی بجنگند.