دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه  در ادامه سفر به سوریه، با آقای ولید معلم همتای سوری خود دیدار و در خصوص مهمترین موضوعات فی‌مابین در روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و جهانی از جمله تحولات شمال آفریقا گفتگو کرد.

دکتر ظریف در این دیدار با تاکید بر اینکه مقاومت دولت و ملت سوریه در برابر خطر تروریسم، منطقه را از یک خطر و توطئه بزرگ نجات داد، بر لزوم خروج همه تروریست ها از سوریه و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه سوریه نیز با اشاره به همکاری های دو کشور در سال‌های اخیر اظهار داشت: این همکاری ها موجب شد تا توطئه های بزرگی را خنثی کنیم و لازم است این همکاری ها  تداوم و تعمیق یابد.

ظریف در این دیدار با بیان اینکه مردم سوریه برای ما مردم بسیار عزیزی هستند، گفت: مخصوصا اینکه با مقاومت خودشان منطقه را از یک خطر بسیار جدی نجات دادند.بسیار خوشحال هستیم که در مقاومت و مبارزه با این خطر جدی برای منطقه و جهان در کنار مردم سوریه، عراق و منطقه بودیم.

وزیر خارجه سوریه هم در دیدار ظریف گفت که پیروزی حاصل شده پیروزی مشترکی است، به دلیل اینکه ما در یک جبهه هستیم.

ظریف نیز در پاسخ به اظهارات ولید المعلم عنوان کرد: البته کل دنیا در یک جبهه است، ولی خیلی‌ها نمی‌فهمند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده بود.

وی قرار است با عماد خمیس نخست‌وزیر سوریه نیز دیدار کند.

وزیر خارجه ایران در ادامه این سفر به آنکارا می‌رود تا با مقامات ترکیه درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی بپردازد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اول فروردین ماه نیز برای شرکت در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی که به پیشنهاد وی برای بررسی ابعاد اقدام تروریستی نیوزیلند برگزار شده بود به استانبول رفت و در این نشست که دوم فروردین برگزار شد شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت.