پل پوگبا علامت سوال این روزهای منچستریونایتد است. ستاره بزرگی که در قواره یک ابرستاره در دنیای فوتبال مطرح شده اما هرگز نتوانسته درخششی هم اندازه انتظارات داشته باشد. پوگبا در تمام این سال‌ها به رغم نام بزرگ و تعاریف اغراق‌آمیز یک ستاره معمولی بوده. حتی در ترکیب تیم ملی فرانسه که در تابستان همه کلیشه‌ها و پیش بینی‌ها را بر هم زد و قهرمان جام جهانی شد، آنتونیو گریزمان و کیلیان امباپه ستاره‌های محوری و کلیدی بودند و پوگبا در جریان این جام هیجان‌انگیز معمولا زیر سایه این دو قرار داشت.

در منچستریونایتد اما اوضاع از این هم بدتر است. او شاید یگانه ستاره بزرگ و نامدار در ترکیب تیم کم ستاره شیاطین سرخ باشد اما هرگز نتوانسته یک تنه کار را برای یونایتد دربیاورد و بار این تیم را بر دوش بکشد. در حقیقت پوگبا با یک قرارداد نجومی به تیم سابق خود بازگشت تا بلکه منچستر را از دوران گذار به دوران اوج برساند اما همه چیز مطابق انتظارات پیش نرفت.

پوگبا که در تابستان ۲۰۱۶ از یوونتوس به فوتبال انگلیس بازگشت نمایش‌های پر فراز و نشیبی داشته و گهگاه هدف انتقادها قرار گرفته است. پوگبا آن سال با قراردادی ۱۱۶ میلیون دلاری برای بار دوم به یونایتد بازگشت و ژوزه مورینیو معتقد بود حضور پوگبا در یونایتد برای این تیم مغتنم خواهد بود هر چند بعدها رابطه این دو دستخوش تنش‌های شدید شد. پوگبا در تیم مورینیو بدل به یک بازیکن خنثی و بی‌اثر شد که آرام آرام از ترکیب بیرون رفت و نیمکت‌نشین شد و البته با مورینیو به بن‌بست رسید اما با اخراج مو و آمدن اوله گنار سولشر، وضعیت پوگبا کاملا تغییر کرد و بدل به کلیدی‌ترین مهره یونایتد شد اگرچه هنوز هم نتوانسته به تنهایی بار منچستر را بر دوش بکشد، شبیه آنچه که مسی برای بارسا و رونالدو برای یووه انجام می‌دهند. با وجود این در پروژه بازسازی رئال مادرید، پوگبا یکی از گزینه‌های هدف زیدان است و زمزمه‌ها از حضور او در برنابئو خبر می‌دهند.

 

پوگبا هم تیمی‌های بزرگ ندارد

مارک بوسنیچ دروازه‌بان سابق منچستریونایتد معتقد است زیر سوال بردن عملکرد پل پوگبا اشتباه است زیرا این ستاره فرانسوی هم تیمی در اندازه‌های لیونل مسی، لوئیس سوارز یا ایوان راکیتیچ ندارد. بوسنیچ معتقد است که انتظارات از پوگبا باید براساس سطح هم تیمی‌هایش باشد: بدون اینکه قصد بی‌احترامی داشته باشم، باید بگویم که بعضی از بازیکنانی که اطراف پوگبا هستند، کیفیتی مانند راکیتیچ، سوارز یا مسی ندارند. وقتی مقابل بعضی از این تیم‌های سطح بالای اروپایی قرار می‌گیرید، نیازی به بازیکنانی در اطراف‌تان دارید که بتوانند باعث شوند بازی شما خوب به نظر برسد. همچنین نیاز دارید که تاکتیک تیم مطابق بازی شما باشد. نیاز دارید که آرایش تیم کمک کند تا بدرخشید و فکر نمی‌کنم در منچستریونایتد اینگونه باشد. پوگبا بازیکنی در کلاس جهانی است؛ در این تردیدی نیست. من ناراحتی هوادارانی که می‌خواهند او بازی را در دست بگیرد و بهترین بازیکن زمین باشد، درک می‌کنم. این اتفاق رخ خواهد داد اما وقتی مقابل بهترین تیم دنیا بازی می‌کنید، نیاز به کمک زیادی دارید.

 

توصیه به پوگبا: بمان و بدرخش

در حالی‌که این روزها شایعات انتقال پوگبا به رئال مادرید اوج گرفته، مایک فلان دستیار سرمربی یونایتد به پوگبا پیشنهاد کرد در اولدترافورد بماند و انتظارات از خود را برآورده کند.

فلان دستیار اوله گنار سولشر در حالی‌که شایعات درباره انتقال پل پوگبا، ستاره فرانسوی این تیم به رئال مادرید، این روزها بار دیگر اوج گرفته، گفت یونایتد به هیچ وجه جدایی پوگبا را تمام‌شده نمی‌داند. فلان به پوگبا پیشنهاد کرد که در منچستریونایتد ماندگار شود و انتظاراتی که از او وجود دارد را برآورده کند.

از زمان حضور اوله گنار سولشر روی نیمکت منچستریونایتد اما پوگبا بار دیگر خود را به‌عنوان یکی از مهره‌های موثر و مهم این تیم معرفی کرده است. این روزها که شایعات زیادی درباره عزم رئال مادرید و حتی شاید بارسلونا برای جذب پوگبا مطرح شده، مایک فلان، دستیار سولشر با تعریف و تمجید از پوگبا سعی دارد او را برای ماندن در اولدترافورد ترغیب کند.

 مایک فلان در این باره گفت: با اینکه همه فکر می‌کنند پوگبا که قهرمان جام جهانی است و دیگر به همه موفقیت‌ها دست یافته و انگیزه‌ای برای موفقیت‌های بیشتر ندارد ولی ما با این نظر کاملا مخالف هستیم. پوگبا هنوز تمام نشده و جای زیادی برای درخشش‌های بیشتر دارد.

دستیار سرمربی یونایتد در ادامه گفت: بعضی ستاره‌ها هستند که در رده باشگاهی هنوز نتوانسته‌اند آنطور که از آنها انتظار می‌رفته به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنند. ما قصد داریم به آنها کمک کنیم تا با بالفعل کردن همه پتانسیل‌هایشان به این هدف برسند و در منچستریونایتد و با پیراهن این تیم موفق به کسب موفقیت‌های بزرگ شوند.

فلان در ادامه گفت: ما این روزها سعی داریم برای پوگبا برنامه‌های خاص تدارک ببینیم. سولشر در این مدت نقش مهمی در کمک به پوگبا داشته و او خودش این را می‌داند. پوگبا روز به روز پخته‌تر می‌شود و من مطمئنم او در یونایتد می‌تواند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند.