هیل گزارش داد، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای، گفت: به دنبال توییت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با مدیر نظم و امنیت کنگره صحبت کردم تا مطمئن شوم که پلیس کنگره اقدامات امنیتی لازم برای تضمین امنیت ایلهان عمر، خانواده‌اش و کارمندانش را انجام می‌دهد. پلیس کنگره به نظارت و رسیدگی به تهدیداتی که ایلهان عمر با آنها مواجه است، ادامه خواهد داد.

پلوسی همچنین از ترامپ خواست تا این فیلم را از صفحه توییتر خود پاک کند؛ فیلمی که به نظر پلوسی توهین‌آمیز و خطرناک است.

پلوسی گفت: اظهارات ترامپ بسیار سنگین است و لفاظی‌های تنفرآمیز و فتنه‌جویانه او یک خطر بسیار جدی و واقعی را به وجود می‌آورد. ترامپ باید این فیلم خطرناک و توهین‌آمیز را حذف کند.

ترامپ روز جمعه فیلمی را در صفحه توییتر خود به اشتراک گذاشت که شامل تصاویری از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی و اظهارات عمر که در رابطه با این حمله و امنیت مسلمانان پس از آن مطرح شده بود، می‌شد. این فیلم تصاویری از آتش گرفتن مرکز تجارت جهانی را به نمایش می‌گذاشت که از سوی بسیاری از دموکرات‌ها به عنوان یک اقدام در راستای اسلام‌هراسی و به خطر انداختن جان ایلهان عمر محکوم شد.

ایلهان عمر ماه گذشته در جریان سخنرانی در شورای روابط آمریکایی – اسلامی گفته بود: این شورا تاسیس شد، چرا که برخی از افراد اقداماتی انجام دادند و مسلمانان دسترسی به آزادی‌های مدنی‌شان را از دست دادند.

شورای روابط آمریکایی – اسلامی در سال ۱۹۹۴ میلادی تاسیس شده است، اما دفتر عمر اعلام کرد که منظور این قانون‌گذار این بوده که این سازمان به دنبال حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر رشد کرده است.