گاردین گزارش داد، جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس که هفت سال در سفارتخانه اکوادور در لندن پناه گرفته بود، سرانجام پنج‌شنبه گذشته به زور از این ساختمان دیپلماتیک بیرون کشیده شده و بازداشت شد. او پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس متروپولیتن لندن، از سوی آمریکا به توطئه برای هک یک شبکه محرمانه کامپیوتری پنتاگون متهم شد.

آسانژ متهم است که با همکاری چلسی مانینگ، تحلیلگر اطلاعاتی وقت ارتش آمریکا در مارس ۲۰۱۴ قصد ورود به این شبکه وزارت دفاع آمریکا را داشته است تا به اسناد محرمانه برسد. آمریکا تایید کرده است که خواستار استرداد آسانژ از انگلیس خواهد شد و همین کافی بود تا به سرعت نگرانی‌هایی درباره صیانت از حقوق روزنامه‌نگاران طبق متمم اول قانون اساسی آمریکا ایجاد شود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق و نامزد دموکرات‌های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ می‌گوید: از این کیفرخواست کاملا مشخص است که هدف آن تنبیه روزنامه‌نگاری نیست. بحث آزادی مطبوعات در میان نیست. این مساله مربوط به همکاری برای هک یک کامپیوتر نظامی و سرقت اطلاعات دولت ایالات متحده آمریکا است.

آسانژ ۴۷ ساله که ۲۴۸۷ روز در سفارت اکوادور سکنی گزیده بود، در نهایت با لغو پناهندگی سیاسی و اقدام افسران پلیس انگلیس برای بازداشت مواجه شد. او از سال ۲۰۱۲ با ورود به این ساختمان دیپلماتیک در لندن تلاش کرد تا از استرداد خودش به سوئد و مواجهه با اتهامات تجاوز جنسی خودداری کند.

هیلاری کلینتون پنج‌شنبه در مراسمی در نیویورک گفت: خب منتظر خواهم ماند تا ببینم چه اتفاقی برای اتهامات رخ خواهد داد و اوضاع چگونه پیش می‌رود. اصل مطلب این است که او باید آنچه مرتکب شده است، دست‌کم در مواردی که به آن متهم است، پاسخ بدهد.

این وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین با انتقاد از دونالد ترامپ به این رقیب سابقش گفت: فکر کنم آسانژ تنها خارجی‌ای باشد که این دولت آن را به خاک ایالات متحده راه بدهد.