واشنگتن پست گزارش داد، یکی از ناحیه‌های کنگره‌ای که دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در این طرح از آن یاد کرده، سان فرانسیسکو است که نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نمایندگی آن را بر عهده دارد.

پلوسی به خبرنگاران گفت: من درباره این طرح چیزی نمی‌دانم به جز اینکه یک ایده دیگری است که در شأن ریاست جمهوری آمریکا نیست و توهینی به چالش‌هایی است که به عنوان یک کشور و یک ملت با آن رو به رو هستیم؛ ملتی که از مهاجران تشکیل شده است.

پس از آنکه برخی مقامات از کنار گذاشته شدن این طرح خبر دادند، ترامپ در توییتر خود نوشت که این طرح همچنان مد نظر قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری هیل، رییس جمهور آمریکا در پیامی در توییتر نوشت: به خاطر اینکه دموکرات‌ها تمایلی به تغییر قوانین مهاجرتی خطرناک ما ندارند، همانطور که گزارش شده، ما شدیداً در نظر داریم که مهاجران غیرقانونی را فقط به شهرهایی منتقل کنیم که همکاری محدودی با دولت در اجرای قوانین مهاجرتی دارند. به نظر می‌رسد چپ‌های افراطی همیشه سیاست مرزهای باز و دست‌های باز را در دستور کار داشته باشند پس این طرح باید آن‌ها را بسیار خوشحال کند.

واشنگتن پست یک روز پیش از انتشار این توییت گزارش کرده بود که معاونان ارشد ترامپ آژانس‌های مهاجرتی را تحت فشار قرار داده‌اند که مهاجرانی را که از سوی اداره امور مهاجرتی و گمرکی بازداشت شده‌اند، در شهرهایی که همکاری محدودی با دولت در اجرای قوانین مهاجرتی دارند، آزاد کنند.

به نوشته این روزنامه، کاخ سفید به اداره امور مهاجرتی و گمرکی اطلاع داده است که این طرح برای کمک به کاهش تعداد دستگیرشدگان در مراکز بازداشت مهاجران در مرزها و همچنین ارسال پیامی سیاسی به دموکرات‌ها تنظیم شده است.