رویترز گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی تاکید کرده است که ایالات متحده تحریم ها علیه کره شمالی را همچنان حفظ خواهد کرد.

ترامپ همچنین از تمایل خود برای برگزاری نشست سوم با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خبر داده است.

ترامپ و مون در رایزنی های خود در کاخ سفید درباره احتمال برگزاری دیدار بین رهبران کره شمالی و کره جنوبی صحبت کرده اند تا این دیدار بتواند مقدمه ای برای ادامه مذاکرات آمریکا و کره شمالی بر سر مساله خلع سلاح باشد.

کره شمالی که طی ماه های گذشته آزمایش های هسته ای و موشکی را متوقف کرده، اصرار زیادی دارد تا تحریم های بین المللی علیه این کشور لغو شود ولی آمریکا مخالف این مساله بوده و بر این باور است که پیونگ یانگ هنوز اقدامات معنادار و قاطعی را برای برچیدن برنامه تسلیحات هسته ای انجام نداده است.

این در شرایطی است که دومین نشست ترامپ و کیم در هانوی پایتخت ویتنام در ماه فوریه بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافته است.

ترامپ در این باره گفت: این احتمال وجود دارد که دیدار سوم نیز برگزار شود. و این مساله باید قدم به قدم باشد. این یک روند سریع نیست. قبلا هم گفته ام این یک روند قدم به قدم است.

ترامپ در پاسخ به این سئوال که آیا واشنگتن برای کاهش برخی تحریم ها علیه کره شمالی آمادگی دارد، گفت: من و رئیس جمهور کره جنوبی درباره وضعیت خاص انسانی صحبت کردیم و درباره احتمال کمک سئول به پیونگ یانگ و ارسال مواد غذایی به کره شمالی.

ترامپ همچنین احتمال شرکت در نشست سه جانبه همراه با رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی را رد نکرده است.

رئیس جمهور آمریکا درباره تحریم ها نیز گفت: ما همواره می توانیم تحریم ها را افزایش دهیم ولی در شرایط کنونی تصمیمی برای افزایش تحریم ها نداریم.

رئیس جمهور کره جنوبی نیز تاکید کرد: ناکامی مذاکرات هانوی را یک شکست نمی دانم بلکه آن را بخشی از یک روند طولانی ارزیابی می کنم. ماموریت مهمی که در شرایط کنونی با آن روبرو هستیم، حفظ شرایط مذاکره و اعلام چشم انداز مثبت درباره دیدار سوم بین رهبران آمریکا و کره شمالی است.

یک مقام رسمی کره جنوبی نیز گفت: هنوز هیچ چیزی درباره زمان و مکان دیدار بعدی مقام های ارشد دو کره نهایی نشده است.

مون به ترامپ گفته است که در سریع ترین زمان ممکن با کره شمالی درباره برگزاری نشست بین دو کره تماس خواهد گرفت.