وب‌سایت خبری «والاه» رژیم صهیونیستی به نقل از یک رسانه آمریکایی نوشت که دولت آمریکا در صدد است تا پایان ماه میلادی جاری (آوریل) طرح ادعایی خود برای سازش فلسطینیان و صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی را اعلام کند.

این وب‌سایت پنجشنبه (۲۲ فروردین) به نقل از شبکه آمریکایی «ای‌.بی‌.سی» اعلام کرد که طرح دولت دونالدترامپ، رئیس جمهوری آمریکا موسوم به معامله قرن بعد از پیروزی «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در انتخابات اخیر پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی اعلام خواهد شد.

شبکه آمریکایی مذکور به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید گزارش داد که این طرح به‌زودی اعلام خواهد شد، ولی موعد نهایی این اعلام هنوز مشخص نیست.

منابع آمریکایی همچنین احتمال دادند که طرح معامله قرن آمریکا چه‌بسا به مدت دو ماه دیگر و به بعد از ماه مبارک رمضان و اعیاد اسلامی موکول شود.

وب‌سایت صهیونیستی نوشت که ترامپ از این طرح استقبال کرد، ولی منتظر ماند تا پیروزی نتانیاهو در انتخابات کنست محرز شود. به گفته این رسانه صهیونیستی، تبریک ترامپ به نتانیاهو بعد از پیروزی در این انتخابات نشان می‌دهد که موعد نهایی اعلان معامله قرن فرا رسیده است.

در همین راستا، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا دیروز در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی تصریح کرد که واشنگتن برای اعلام معامله قرن در غرب‌آسیا آماده است.

طرح موسوم به «معامله قرن» که از سوی آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح شده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار ۶ میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» است. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی رئیس جمهوی آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس در این راستا انجام شده است.

دولت آمریکا بیش از یک سال است که اعلام این طرح را به دلایلی به تعویق انداخته و مقام‌های آمریکایی بارها تلویحا تأخیر در اعلام این طرح را به پیروزی نتانیاهو در انتخابات پارلمانی مربوط دانسته‌اند. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در انتخابات سه‌شنبه این هفته موفق شد بیشتر کرسی را در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) از آن خود کند.